Plugins - bbPress - Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (1130 entries)

en: <strong>Error</strong>: Invalid role.
ar: <strong>خطأ</strong>: رتبة غير صالحة.

en: <strong>Error</strong>: Empty role.
ar: <strong>خطأ</strong>: رتبة فارغة.

en: bbPress User Activity
ar: نشاط مستخدم bbPress

en: Edit slug
ar: تحرير الاسم اللطيف (slug)

en: Topic "%1$s" successfully unstuck.
ar: تمّ إلغاء تثبيت الموضوع "%1$s" بنجاح.

en: Topic "%1$s" successfully stuck.
ar: تمّ تثبيت الموضوع "%1$s" بنجاح.

en: Some of these tools create substantial database overhead. Use caution when running more than 1 repair at a time.
ar: بعض من هذه الأدوات تسبّب ضغط كبير على قاعدة البيانات. تجنّب تشغيل أكثر من عملية إصلاح واحدة في كل مرّة.

en: Counting the number of pending, spammed, and trashed replies in each topic&hellip; %s
ar: حساب عدد الردود بقائمة الإنتظار، أو المزعجة والمحذوفة لكل موضوع&hellip; %s

en: The topic was not found.
ar: لم يتم العثور على الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem approving the reply.
ar: <strong>خطأ</strong>: حدثت مشكلة أثناء الموافقة على الردّ.

en: Separate topic tags with commas
ar: الفصل بين وسوم الموضوع باستخدام الفاصلة (,)

en: Nobody
ar: لا أحد

en: Most used topic tags
ar: وسوم المواضيع الأكثر استخدامًا

en: Topic tags list
ar: قائمة وسوم المواضيع

en: This topic is empty.
ar: هذا الموضوع فارغ.

[ctx: Close the topic]
en: Close
ar: إغلاق

en: Topic published.
ar: تم نشر الموضوع.

en: Forum Topics
ar: مواضيع المنتدى

en: Uploaded to this topic
ar: المرفوعة إلى هذا الموضوع

en: Topic Image
ar: صورة الموضوع

en: Set topic image
ar: تعيين صورة الموضوع

en: Remove topic image
ar: إزالة صورة الموضوع

en: Topic scheduled.
ar: تمت جدولة الموضوع.

[ctx: Approve the topic]
en: Approve
ar: الموافقة

[ctx: Unapprove the topic]
en: Unapprove
ar: عدم الموافقة

en: %1$s is currently editing this topic.
ar: %1$s يقوم حاليًا بتحرير هذا الموضوع.

en: Choose from the most used tags
ar: اختر من الوسوم الأكثر استخدامًا

en: Add or remove tags
ar: إضافة أو إزالة وسوم

en: View Topics
ar: مشاهدة المواضيع

en: Filter topics list
ar: تصفية قائمة المواضيع

en: Topics list
ar: قائمة المواضيع

en: Topics list navigation
ar: تصفّح قائمة المواضيع

en: Insert into topic
ar: إدراج في الموضوع

en: Use as topic image
ar: استخدام كـ صورة موضوع

en: Topic published privately.
ar: تمّ نشر الموضوع بشكل خاص.

en: Topic reverted to draft.
ar: تمّ إرجاع الموضوع إلى مسودة.

en: Parent Tag
ar: الوسم الأساسي

en: Parent Tag:
ar: الوسم الأساسي:

en: &larr; Back to Tags
ar: &rarr; الرجوع إلى الوسوم

[ctx: Unapprove the topic]
en: Pending
ar: بانتظار المراجعة

en: This topic has %1$s and %2$s.
ar: هذا الموضوع يحتوي على %1$s و %2$s.

en: No topic tags found.
ar: لم يتم العثور على وسوم الموضوع.

en: Topic tags list navigation
ar: تصفّح قائمة وسوم الموضوع

en: No topic tags
ar: لا توجد وسوم للموضوع

en: Forum draft updated.
ar: تم تحديث مسوّدة المنتدى.

en: Forum scheduled for: %s.
ar: تم جدولة المنتدى لـ: %s.

en: Preview forum
ar: معاينة المنتدى

en: Forum submitted.
ar: تم تقديم المنتدى.

en: Forum created.
ar: تم إنشاء المنتدى.

[ctx: Open a Forum]
en: Open
ar: فتح

[ctx: Close a Forum]
en: Close
ar: إغلاق

en: Open this forum
ar: فتح هذا المنتدى

en: Close this forum
ar: إغلاق هذا المنتدى

en: Forum "%1$s" successfully closed.
ar: تم إغلاق المنتدى "%1$s" بنجاح.

en: There was a problem closing the forum "%1$s".
ar: هناك مشكلة في إغلاق المنتدى "%1$s".

en: Forum "%1$s" successfully opened.
ar: تم فتح المنتدى "%1$s" بنجاح.

en: There was a problem opening the forum "%1$s".
ar: هناك مشكلة في فتح المنتدى "%1$s".

en: View forum
ar: مشاهدة المنتدى

en: No forum subscriptions to remove.
ar: لا توجد اشتراكات بالمنتديات لإزالتها.

en: No topic subscriptions to remove.
ar: لا توجد اشتراكات بالمواضيع لإزالتها.

en: Version
ar: الإصدار

en: <strong>Error</strong>: The topic was not created.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم إنشاء الموضوع.

en: No favorites to remove.
ar: لا توجد مفضلات لإزالتها.

en: No favorites to upgrade.
ar: لا توجد مفضلات لترقيتها.

en: General Discussion
ar: مناقشة عامة

en: Filter
ar: تصفية

en: Run
ar: تشغيل

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Description
ar: الوصف

en: Components
ar: المكوّنات

en: Run %s
ar: تشغيل %s

en: Show more details
ar: إظهار المزيد من التفاصيل

en: No repair tools match this criteria.
ar: لا توجد أدوات إصلاح تطابق هذه المعايير.

en: No closed topics to repair.
ar: لا توجد موضوعات مغلقة لإصلاحها.

en: Select bulk action
ar: حدد الإجراء المتعدد

en: Deleting Imported User Meta&hellip; %s
ar: حذف بيانات العضو المستورد&hellip; %s

en: Deleting Imported Users&hellip; %s
ar: حذف الأعضاء المستوردين&hellip; %s

en: Do you really want to do this?
ar: هل انت متأكد من فعل هذا؟

en: Also see <a href="https://codex.bbpress.org/reset-forums/">bbPress: Reset Forums</a>.
ar: شاهد أيضًا <a href="https://codex.bbpress.org/reset-forums/">bbPress: إعادة ضبط المنتديات</a>.

en: Also see <a href="https://codex.bbpress.org/repair-forums/">bbPress: Repair Forums</a>.
ar: شاهد أيضًا <a href="https://codex.bbpress.org/repair-forums/">bbPress: إصلاح المنتديات</a>.

en: bbPress roles: <a href="https://codex.bbpress.org/bbpress-user-roles-and-capabilities/" target="_blank">bbPress User Roles and Capabilities</a>
ar: رُتب bbPress: <a href="https://codex.bbpress.org/bbpress-user-roles-and-capabilities/" target="_blank">رُتب وصلاحيات مستخدم bbPress</a>

en: In the Options you have a number of options:
ar: في الخيارات لديك عدد من الخيارات:

en: Importer Options
ar: خيارات المستورد

en: Skipped.
ar: تم التخطي.

en: All Meta Data
ar: جميع البيانات الوصفية

en: Topics by Last Post
ar: الموضوعات حسب آخر مشاركة

en: No replies to this topic.
ar: لا توجد ردود على هذا الموضوع.

en: Search Tools:
ar: أدوات البحث:

en: Search Tools
ar: أدوات البحث

en: Filter by Component
ar: تصفية حسب المكونات

en: All Components
ar: كل المكونات

en: Users
ar: المستخدمين

en: All %s
ar: جميع ال%s

en: Low
ar: منخفض

en: High
ar: مرتفع

en: Medium
ar: متوسط

en: Unapprove
ar: عدم الموافقة

en: Forum Tools
ar: أدوات المنتدى

en: Replied
ar: تم الردّ

en: &mdash; No reply &mdash;
ar: &mdash; لا يوجد رد &mdash;

en: Allow forums to have dedicated moderators
ar: السماح للمنتديات بأن يكون لها مشرفين مخصصين

en: %s Topic Tag | %s Topic Tags
ar[0]: لا توجد وسوم للموضوع (%s)
ar[1]: وسم واحد للموضوع (%s)
ar[2]: وسمان للموضوع (%s)
ar[3]: %s وسوم للموضوع
ar[4]: %s وسمًا للموضوع
ar[5]: %s وسم للموضوع

en: There is more detailed information available on the bbPress and BuddyPress codex for the following:
ar: هناك المزيد من المعلومات التفصيلية المتوفرة على دليل codex لـ bbPress و BuddyPress لما يلي:

en: %s Forum | %s Forums
ar[0]: لا توجد منتديات
ar[1]: منتدى واحد
ar[2]: المنتديات %s
ar[3]: %s منتديات
ar[4]: %s منتدى
ar[5]: %s منتدى

en: Theme Packages
ar: باقات القالب

en: Content
ar: المحتوى

en: Forum Moderators
ar: مُشرفو المنتدى

en: No threaded replies to import
ar: لا توجد ردود مترابطة لاستيرادها

en: No topic tags to import
ar: ليس هناك وسوم موضوع لاستيرادها

en: No closed topics to import
ar: لا توجد مواضيع مغلقة لاستيرادها

en: All Versions
ar: جميع الإصدارات

en: Filter by Version
ar: التصفية حسب الإصدار

en: Hide For Now
ar: إخفاء حاليًا

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: %s User | %s Users
ar[0]: %s مستخدم
ar[1]: مستخدم واحد (%s)
ar[2]: مستخدمان (%s)
ar[3]: %s مستخدمين
ar[4]: %s مستخدم
ar[5]: %s مستخدم

en: %s Reply | %s Replies
ar[0]: لا توجد ردود
ar[1]: رد واحد
ar[2]: %s من الردود
ar[3]: %s ردود
ar[4]: %s ردًا
ar[5]: %s ردًا

en: Import Finished
ar: انتهت عملية الاستيراد

en: Core Developer
ar: مطوّر

en: Feature Virtuoso
ar: ميزة Virtuoso

en: Tool Maven
ar: أداة Maven

en: Project Emeriti
ar: مشروع Emeriti

en: Integration Testing
ar: اختبار التكامل والدمج

en: Contributors to bbPress 2.6
ar: المساهمون في bbPress 2.6

en: Database connection failed.
ar: فشل اتصال قاعدة البيانات.

en: Toggle
ar: تبديل

en: Ready
ar: جاهز

en: Resume
ar: استئناف

en: Pause
ar: إيقاف مؤقت

en: Primary Forum
ar: منتدى أساسي

en: Editing
ar: التحرير

en: All topics imported
ar: تم استيراد جميع المواضيع

en: No topics to import
ar: لا توجد مواضيع لاستيرادها

en: All forum subscriptions imported
ar: تم استيراد كافة اشتراكات المنتدى

en: Super Moderators
ar: مشرف إداري

en: Helper Data
ar: بيانات المساعدة

en: Roles
ar: الأدوار

en: Recount pending, spammed, and trashed replies in each topic
ar: إعادة احتساب الردود المنتظرة (المعلقة)، والمزعجة، والمنقولة لسلة المهملات في كل موضوع

en: Upgrade Forums
ar: ترقية المنتديات

en: Continue
ar: المتابعة

en: Starting Import...
ar: بدأ الاستيراد...

en: Continuing Import...
ar: جاري مواصلة الاستيراد...

en: Import Finished.
ar: انتهت عملية الاستيراد.

en: Import Stopped (by User.)
ar: توقفَ الاستيراد (بواسطة المستخدم.)

en: Import Halted (Error.)
ar: انقطع الاستيراد (خطأ.)

en: Database Connection Failed.
ar: فشل اتصال قاعدة البيانات.

en: Finished
ar: تم الانتهاء

en: Stopped
ar: تم التوقف

en: Starting
ar: تم البدء

en: No forums to import
ar: لا توجد منتديات للاستيراد

en: All forums imported
ar: جميع المنتديات تم استيرادها

en: Any
ar: بلا تحديد

en: No forum subscriptions to import
ar: لا توجد اشتراكات منتدى لاستيرادها

en: Sorry, you are not allowed to unspam this reply.
ar: عذراً، غير مسموح لك بجعل هذا التعليق غير مزعج.

en: %s reply not updated, somebody is editing it. | %s replies not updated, somebody is editing them.
ar[0]: لم يتم تحديث %s ردّ، هناك شخص ما يقوم بتحريره.
ar[1]: لم يتم تحديث ردّ واحد (%s)، هناك شخص ما يقوم بتحريره.
ar[2]: لم يتم تحديث ردّين (%s)، هناك شخص ما يقوم بتحريرهما.
ar[3]: لم يتم تحديث %s ردود.،هناك شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[4]: لم يتم تحديث %s ردّ، هناك شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[5]: لم يتم تحديث %s ردّ، هناك شخص ما يقوم بتحريرهم.

en: 1 reply not updated, somebody is editing it.
ar: لم يتم تحديث ردّ واحد، هناك شخص ما يقوم بتحريره.

en: %s reply updated. | %s replies updated.
ar[0]: تم تحديث %s ردّ.
ar[1]: تم تحديث ردّ واحد (%s).
ar[2]: تم تحديث ردّين (%s).
ar[3]: تم تحديث %s ردود.
ar[4]: تم تحديث %s ردّ.
ar[5]: تم تحديث %s ردّ.

en: Reply draft updated.
ar: تم تحديث مسوّدة الرد.

en: Reply scheduled for: %s.
ar: تم جدولة الرد لـ: %s.

en: Reply submitted.
ar: تم إرسال الرد.

en: Reply created.
ar: تم إنشاء الرد.

en: The repair was completed successfully
ar: اكتمل الإصلاح بنجاح

en: The repair was not successful
ar: عملية الإصلاح لم تكن ناجحة

[ctx: Approve reply]
en: Approve
ar: وافق

en: Approve this reply
ar: وافق على هذا الرد

[ctx: Unapprove reply]
en: Unapprove
ar: ألغ الموافقة

en: Unapprove this reply
ar: إلغاء الموافقة على هذا الرد

en: Reply "%1$s" successfully unapproved.
ar: تمت إلغاء الموافقة على الرد "%1$s" بنجاح.

en: Reply "%1$s" successfully approved.
ar: تمت الموافقة على الرد "%1$s" بنجاح.

en: There was a problem approving the reply "%1$s".
ar: حدث مشكلة أثناء الموافقة على الردّ "%1$s".

en: <strong>View</strong> will take you to your live site to view the reply.
ar: <strong>عرض</strong> سيأخذك إلى موقعك المباشر لعرض الردّ.

en: Error in unspamming topic.
ar: خطأ في الموضوع الغير مرغوب فيه.

en: Sorry, you are not allowed to unspam this topic.
ar: عذرًا، لا يسمح لك بجعل هذا الموضوع مرغوبًا به.

en: Error in spamming topic.
ar: خطأ في موضوع غير مرغوب فيه.

en: %s topic not updated, somebody is editing it. | %s topics not updated, somebody is editing them.
ar[0]: لم يتم تحديث %s موضوع، هناك شخص ما يقوم بتحريره.
ar[1]: لم يتم تحديث موضوع واحد (%s)، هناك شخص ما يقوم بتحريره.
ar[2]: لم يتم تحديث موضوعين (%s)، هناك شخص ما يقوم بتحريرهما.
ar[3]: لم يتم تحديث %s موضوعات.،هناك شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[4]: لم يتم تحديث %s موضوع، هناك شخص ما يقوم بتحريرهم.
ar[5]: لم يتم تحديث %s موضوع، هناك شخص ما يقوم بتحريرهم.

en: 1 topic not updated, somebody is editing it.
ar: لم يتم تحديث موضوع واحد. هناك شخص ما يقوم بتحريره.

en: %s topic updated. | %s topics updated.
ar[0]: لم يتم تحديث أي موضوع (%s).
ar[1]: تم تحديث موضوع واحد (%s).
ar[2]: تم تحديث موضوعين (%s).
ar[3]: تم تحديث %s موضوعات.
ar[4]: تم تحديث %s موضوع.
ar[5]: تم تحديث %s موضوع.

en: Sorry, you are not allowed to spam this item.
ar: عذراً، غير مسموح لك بجعل هذا العنصر مزعج.

en: Topic draft updated.
ar: تم تحديث مسودّة الموضوع.

en: Topic scheduled for: %s.
ar: الموضوع مجدول لـ: %s.

en: Topic submitted.
ar: تم إرسال الموضوع.

en: Topic created.
ar: تم إنشاء الموضوع.

en: Preview topic
ar: معاينة الموضوع

en: There was a problem approving the topic "%1$s".
ar: كانت هناك مشكلة أثناء الموافقة على الموضوع "%1$s".

en: There was a problem unapproving the topic "%1$s".
ar: كانت هناك مشكلة أثناء إلغاء الموافقة على الموضوع "%1$s".

en: Unapprove this topic
ar: إلغاء الموافقة على هذا الموضوع

en: Approve this topic
ar: الموافقة على هذا الموضوع

[ctx: Unapprove Topic]
en: Unapprove
ar: غير موافق عليه

[ctx: Approve Topic]
en: Approve
ar: موافق عليه

en: View topic
ar: عرض الموضوع

[ctx: verb]
en: Reply
ar: الردّ

[ctx: noun]
en: Reply
ar: ردّ

en: <strong>View</strong> will take you to your live site to view the topic.
ar: <strong>عرض</strong> سيأخذك إلى موقعك المباشر لعرض الموضوع.

[ctx: Pending Status]
en: Unapprove
ar: لم يتم الموافقة عليه

[ctx: Pending Status]
en: Approve
ar: تمت الموافقة عليه

en: <strong>Approve</strong> will change the status from pending to publish.
ar: <strong>الموافقة</strong> ستقوم بتغيير الحالة من حالة في الانتظار إلى حالة نشر.

en: View Replies
ar: عرض الردود

en: Filter replies list
ar: تصفية قائمة الردود

en: Replies list
ar: قائمة الردود

en: Replies list navigation
ar: تصفّح قائمة الردود

en: Forum Replies
ar: ردود المنتدى

en: Insert into reply
ar: إدراج في الردّ

en: Uploaded to this reply
ar: تم الرفع إلى هذا الردّ

en: Reply Image
ar: صورة الردّ

en: Set reply image
ar: تعيين صورة الردّ

en: Remove reply image
ar: إزالة صورة الردّ

en: Use as reply image
ar: استخدام كـ صورة ردّ

en: Reply published.
ar: تم نشر الردّ.

en: Reply published privately.
ar: تم نشر الردّ بشكل خاص.

en: You can view topics in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
ar: يمكنك عرض المواضيع من خلال عرض بسيط للعنوان أو على شكل مقتطفات. اختر طريقة العرض التي تفضل بالنقر على الأيقونات الموجودة بالجزء العلوي الأيسر من الشاشة.

en: Parent Topic:
ar: الموضوع الأساسي:

en: Reply reverted to draft.
ar: تمّ إرجاع الرد إلى مسودة.

[ctx: Default reply to dropdown text]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: Spam the reply]
en: Spam
ar: مزعج

[ctx: Trash the reply]
en: Trash
ar: سلة المهملات

[ctx: Publish the reply]
en: Publish
ar: نشر

en: Your Subscriptions
ar: الاشتراكات الخاصة بك

en: Your Favorites
ar: مفضلتك

en: Your Replies
ar: الردود الخاصة بك

en: Your Topics
ar: المواضيع الخاصة بك

en: Pending: %s
ar: قيد الانتظار: %s

en: Moderators:
ar: المشرفون:

[ctx: Dismiss pending user email address change]
en: Cancel
ar: إلغاء

note: translators: user's display name
en: %s's Topics
ar: موضوعات %s

en: Your Profile
ar: ملفك الشخصي

en: %s year | %s years
ar[0]: %s سنة
ar[1]: سنة
ar[2]: سنتين
ar[3]: %s سنوات
ar[4]: %s سنة
ar[5]: %s سنة

en: %s minute | %s minutes
ar[0]: %s دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: %s دقائق
ar[4]: %s دقيقة
ar[5]: %s دقيقة

en: %s second | %s seconds
ar[0]: %s ثانية
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: %s ثواني
ar[4]: %s ثانية
ar[5]: %s ثانية

en: %s week | %s weeks
ar[0]: %s أسبوع
ar[1]: أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: %s أسابيع
ar[4]: %s أسبوع
ar[5]: %s أسبوع

en: %s month | %s months
ar[0]: %s شهر
ar[1]: شهر
ar[2]: شهرين
ar[3]: %s أشهر
ar[4]: %s شهر
ar[5]: %s شهر

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: View Forums
ar: عرض المنتديات

en: Filter forums list
ar: تصفية قائمة المنتديات

en: Forums list
ar: قائمة المنتديات

en: Forums list navigation
ar: تصفّح قائمة المنتديات

en: Insert into forum
ar: إدراج في المنتدى

en: Uploaded to this forum
ar: المرفوعة إلى هذا المنتدى

en: Forum Image
ar: صورة المنتدى

en: Set forum image
ar: تعيين صورة المنتدى

en: Remove forum image
ar: إزالة صورة المنتدى

en: Use as forum image
ar: استخدام كـ صورة منتدى

en: Forum published.
ar: تمّ نشر المنتدى.

en: Forum published privately.
ar: تمّ نشر المنتدى بشكل خاص.

en: Forum reverted to draft.
ar: تمت إعادة المنتدى إلى المسودة.

en: Forum scheduled.
ar: تمت جدولة المنتدى.

en: (+%s hidden) | (+%s hidden)
ar[0]: (+%s مخفي)
ar[1]: (+%s مخفي)
ar[2]: (+%s مخفية)
ar[3]: (+%s مخفية)
ar[4]: (+%s مخفية)
ar[5]: (+%s مخفية)

en: <strong>Error</strong>: The reply was not created.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم إنشاء الرد.

en: %s hour | %s hours
ar[0]: %s ساعة
ar[1]: ساعة واحدة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: %s ساعات
ar[4]: %s ساعة
ar[5]: %s ساعة

en: %s day | %s days
ar[0]: %s يوم
ar[1]: يوم واحد
ar[2]: يومين
ar[3]: %s أيام
ar[4]: %s يوم
ar[5]: %s يوم

en: &mdash; No forum &mdash;
ar: &mdash; لا يوجد منتدى &mdash;

en: You may use these %s tags and attributes:
ar: قد تودّ استخدام هذه السمات والوسوم %s :

en: [%s] New Email Address
ar: [%s] عنوان بريد إلكتروني جديد

en: Description:
ar: الوصف:

en: Topics Engaged In
ar: مواضيع تفاعل معها

en: <strong>Error</strong>: An error occurred while updating your email address.
ar: <strong>خطأ</strong>: حدث خطأ أثناء تحديث عنوان بريدك الإلكتروني.

en: Search replies:
ar: ردود البحث:

en: Leave
ar: مغادرة

en: Stay
ar: البقاء

en: %s's Engagements
ar: تفاعلات %s

en: Engagements
ar: التفاعلات

en: <strong>Error</strong>: That is not a valid email address.
ar: <strong>خطأ</strong>: عنوان هذا البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Last Post
ar: المشاركة الأخيرة

en: Forum Moderators:
ar: مشرفو المنتدى:

en: in: %1$s
ar: في: %1$s

en: New topic in %s titled:
ar: موضوع جديد في %s بعنوان:

en: Reply Status:
ar: حالة الرد:

en: Reply #%1$s in %2$s
ar: الرد #%1$s في %2$s

en: Favorite failed.
ar: فشل بالمفضّلة.

en: Please login to subscribe.
ar: يرجى تسجيل الدخول للاشتراك.

en: Subscription failed.
ar: فشل بالاشتراك.

en: Language
ar: اللغة

en: Generate Password
ar: توليد كلمة مرور

en: Hide password
ar: إخفاء كلمة المرور

en: Hide
ar: إخفاء

en: Cancel password change
ar: إلغاء تغيير كلمة المرور

en: Repeat New Password
ar: تكرار كلمة المرور الجديدة

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Registered: %s
ar: تاريخ التسجيل: %s

en: Website: %s
ar: الموقع الإلكتروني: %s

en: Last Activity: %s
ar: آخر نشاط: %s

en: Search topics:
ar: مواضيع البحث:

en: Please login to favorite.
ar: يرجى تسجيل الدخول لاستخدام المفضلة.

note: Author of the plugin
en: The bbPress Contributors
ar: المساهمون في bbPress

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Blocked
ar: محظور

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Moderator
ar: مشرف

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Keymaster
ar: مدير عام

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Participant
ar: مشارك

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Spectator
ar: مراقب

note: Plugin Name of the plugin
en: bbPress
ar: إضافة bbPress

note: Description of the plugin
en: bbPress is forum software with a twist from the creators of WordPress.
ar: bbPress هو برنامج منتدى يندمج مع ووردبريس.

en: Recalculating reply menu order&hellip; %s
ar: إعادة احتساب ترتيب قائمة الردّ &hellip; %s

en: No reply positions to recalculate.
ar: لا توجد ردود لإعادة حساب مواضعها.

en: Delete imported users?
ar: حذف العضويات المستوردة؟

en: This option will delete all previously imported users, and cannot be undone.
ar: هذا الخيار سيحذف كل العضويات المستوردة، ولايمكن التراجع عنه.

en: Backup your database before proceeding.
ar: قم بالاحتفاظ بنسخة احتياطية من قاعدة البيانات قبل التنفيذ.

en: (to front)
ar: (في الواجهة)

en: Topic Replies
ar: الردود على الموضوع

[ctx: Open the forum]
en: Open
ar: مفتوح

[ctx: Close the forum]
en: Closed
ar: مغلق

[ctx: Forum accepts new topics]
en: Forum
ar: منتدى

[ctx: Forum is a category]
en: Category
ar: تصنيف

[ctx: Make forum public]
en: Public
ar: عام

[ctx: Make forum private]
en: Private
ar: خاص

[ctx: Make forum hidden]
en: Hidden
ar: مخفي

[ctx: Open the topic]
en: Open
ar: مفتوح

[ctx: Close the topic]
en: Closed
ar: مغلق

[ctx: Spam the topic]
en: Spam
ar: مزعج

[ctx: Trash the topic]
en: Trash
ar: سلة المهملات

[ctx: Unstick a topic]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: Make topic sticky]
en: Sticky
ar: مثبت

[ctx: Make topic super sticky]
en: Super Sticky
ar: مثبّت عام

en: Unfavorite
ar: إلغاء من المفضّلة

en: Topic Status:
ar: حالة الموضوع:

en: Subscribed Forums
ar: المنتديات المشترك بها

en: Akismet cleared this post as not spam
ar: أكيسميت صنفت هذه المشاركة كغير مزعج

en: Akismet History
ar: سجل أكيسميت

en: No recorded history. Akismet has not checked this post.
ar: لا يوجد سجل. أكيسميت لم تفحص هذه المشاركة.

en: Forum Edit: %s
ar: تحرير المنتدى: %s

en: Topic Edit: %s
ar: تحرير الموضوع: %s

en: Reply Edit: %s
ar: تحرير الرد: %s

en: Topic Tag Edit: %s
ar: تحرير وسم الموضوع: %s

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Group Forum Settings
ar: إعدادات منتدى المجموعة

en: Recent Topics
ar: أحدث الموضوعات

en: Forum Statistics
ar: إحصائيات المنتدى

en: Recent Replies
ar: أحدث الردود

en: Group Forum:
ar: منتدى المجموعة:

[ctx: group admin edit screen]
en: Discussion Forum
ar: منتدى النقاش

en: This group does not currently have a forum.
ar: هذه المجموعة لا تمتلك منتدى حالياً.

en: group-forums
ar: منتديات المجموعات

en: Complete! %s groups updated; %s forums updated; %s forum statuses synced.
ar: اكتمل! تم تحديث %s مجموعةّ؛ وتم تحديث %s منتدى؛ وتمت مزامنة %s حالة لمنتدى.

en: Repairing the sticky topic to the parent forum relationships&hellip; %s
ar: جاري إصلاح العلاقات التي تربط موضوعا مثبتا بمنتدى أب&hellip;%s

en: Deleting Topic Tags&hellip; %s
ar: جاري حذف وسوم الموضوع&hellip;%s

en: &mdash; No role for these forums &mdash;
ar: &mdash;لا يوجد دور في هذه المنتديات&mdash;

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Post Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum topic.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
ar: كتب %1$s ردًا:
    
    %2$s
    
    رابط الموضوع: %3$s
    
    -----------
    
    أنت تتلقى هذا البريد الإلكتروني لأنك مشترك في هذا الموضوع..
    
    يجب عليك زيارة الموضوع لإلغاء الاشتراك من هذه الرسائل الإلكترونية.

en: Some statistics from your forum.
ar: بعض الإحصائيات عن المنتدى.

en: New forum topic
ar: موضوع جديد في المنتدى

en: New forum reply
ar: رد جديد في المنتدى

en: Move
ar: نقل

en: Move this reply
ar: نقل هذا الرد

en: Search Results for '%s'
ar: نتائج البحث عن '%s'

en: Viewing %1$s result | Viewing %1$s results
ar[0]: مشاهدة 0 نتيجة
ar[1]: مشاهدة نتيجة واحدة
ar[2]: مشاهدة نتيجتين
ar[3]: مشاهدة %1$s نتائج
ar[4]: مشاهدة %1$s نتيجة
ar[5]: مشاهدة %1$s نتيجة

en: Viewing %2$s results (of %4$s total) | Viewing %1$s results - %2$s through %3$s (of %4$s total)
ar[0]: مشاهدة 0 نتيجة (من مجموع %4$s)
ar[1]: مشاهدة نتيجة واحدة (من مجموع %4$s)
ar[2]: مشاهدة نتيجتين (من مجموع %4$s)
ar[3]: مشاهدة %1$s نتائج - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[4]: مشاهدة %1$s نتيجة - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[5]: مشاهدة %1$s نتيجة - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)

en: Favorite
ar: أضف للمفضّلة

en: Move reply "%s"
ar: نقل الرد "%s"

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
ar: بإمكانك جعل هذا الرد موضوع جديد مع عنوان جديد، أو دمجه مع موضوع موجود مسبقاً.

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
ar: إذا اخترت موضوعا موجودا، فسيتم ترتيب الردود بحسب وقت وتاريخ إنشائها.

en: Move Method
ar: نمط النقل

en: Moved: %s
ar: منقول: %s

en: You cannot edit this reply.
ar: لا يمكنك تحرير هذا الرد.

en: Search for:
ar: البحث عن:

en: Last updated %s
ar: آخر تحديث %s

en: In reply to:
ar: ردًا على:

en: in group forum
ar: في منتدى المجموعة

en: in forum
ar: في المنتدى:

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Something went wrong. Refresh your browser and try again.
ar: حصل خطأ ما. أعد تحديث المتصفح و حاول مرة أخرى.

en: You do not have permission to do this.
ar: أنت لا تملك الصلاحيات الكافيه لتفعل هذا.

en: Are you sure you meant to do that?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد فعل هذا؟

en: The request was unsuccessful. Please try again.
ar: فشل تنفيذ الطلب، رجاءً حاول مرة أخرى.

en: Subscriptions are no longer active.
ar: الاشتراكات لم تعد نشطة.

en: Forum Replies Created
ar: ردود العضو

en: %s's Topics Started
ar: موضوعات بدأها %s

en: in reply to:
ar: ردًا على:

en: User Role
ar: دور العضو

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: %s's Replies Created
ar: الردود التي أنشأها %s

en: Editable forum roles no longer exist.
ar: رتب المنتدى القابلة للتحرير لم تعد موجودة.

en: No response
ar: لا توجد ردود

en: Inactive
ar: غير نشط

en: You cannot create new forums.
ar: لا يمكنك إنشاء منتديات جديدة.

en: You cannot create new topics.
ar: لا يمكنك إنشاء موضوعات جديدة.

en: Replies Created: %s
ar: الردود المنشأة: %s

note: translators: user's display name
en: %s's Subscriptions
ar: اشتراكات %s

en: Network Role
ar: الرتبة في الشبكة

en: Blog Role
ar: الرتبة في المدونة

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Topics Started: %s
ar: الموضوعات المنشأة: %s

en: Forum Role: %s
ar: الرتبة في المنتدى: %s

en: Forum Topics Started
ar: موضوعات العضو

en: Remapping forum role for each user on this site&hellip; %s
ar: إعادة تعيين رتبة كل عضو في المنتدى على هذا الموقع&hellip; %s

en: Complete! %s users updated.
ar: تم! تمّ تحديث %s عضو.

en: <strong>Stick</strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top the parent forum topic list.
ar: <strong>تثبيت</strong> سوف يبقي الموضوع المحدّد &#8217;مثبّت&#8217; فقط في المنتدى الخاص به.

en: <strong>Stick <em>(to front)</em></strong> will keep the selected topic &#8217;pinned&#8217; to the top of ALL forums and be visable in any forums topics list.
ar: <strong>مثبّت (في الواجهة)</strong> سوف يبقي الموضوع المحدّد &#8217;مثبّت&#8217; في كافة المنتديات.

en: Forum Role
ar: الرتبة في المنتدى

en: Change forum role to&hellip;
ar: تغيير الرتبة في المنتدى إلى&hellip;

en: Change
ar: تغيير

en: Site Role
ar: الرتبة في الموقع

en: Saying no will not delete existing forum content.
ar: اختيار لا لن يؤدي إلى حذف المحتوى الحالي في المنتدى.

en: Save Settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Group Forum
ar: منتدى المجموعة

en: This screen displays the individual topics on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
ar: هذه الشاشة تعرض قائمة الموضوعات في موقعك. يمكنك تخصيص طريقة عرض هذه الشاشة لتتناسب مع العمل الخاص بك.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected topics at once. To remove a topic from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
ar: يمكنك أيضاً تحرير أكثر من موضوع في نفس الوقت. اختر الموضوعات التي تريد تحريرها بوضع إشارة في مربع الاختيار، اختر تحرير من قائمة الأوامر المتعددة ثم أنقر على زر "تطبيق". حينها، يمكنك تغيير المعلومات الأساسية (الوسوم، الحالة ...الخ) لكل الموضوعات التي اخترتها دفعة واحدة. لإزالة موضوع من مجموعة الموضوعات التي اخترتها أنقر على إشارة x بجانب عنوان الموضوع في قائمة "تحرير متعدّد".

[ctx: widgets]
en: by %1$s
ar: بواسطة %1$s

en: Show topic author:
ar: عرض اسم كاتب الموضوع:

en: Order By:
ar: ترتيب حسب:

en: Newest Topics
ar: أحدث الموضوعات

en: Topics With Recent Replies
ar: الموضوعات التي تحتوي على ردود جدبدة

[ctx: widgets]
note: translators: 1: reply author, 2: reply link, 3: reply timestamp
en: %1$s on %2$s %3$s
ar: %1$s على %2$s %3$s

en: Show reply author:
ar: عرض اسم كاتب الرد:

[ctx: date at time]
en: %1$s at %2$s
ar: %1$s الساعة %2$s

en: Counting the number of topics each user has created&hellip; %s
ar: احتساب عدد الموضوعات التي أنشأها كل عضو&hellip; %s

en: The following data will be removed:
ar: سيتم حذف البيانات التالية:

en: All Topic Tags
ar: كافة وسوم الموضوع

en: Forum Settings
ar: إعدادات المنتدى

en: Forum Activity
ar: نشاط المنتدى

en: Forum User Roles
ar: رتب الأعضاء في المنتدى

en: Importer Helper Data
ar: بيانات مساعد المستورد

en: Say it ain't so!
ar: يقال أنه ليس كذلك!

en: This process cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذه الخطوة.

en: Reset bbPress
ar: إعادة ضبط bbPress إلى الإفتراضي

en: Success!
ar: تمّ بنجاح!

en: Reset My Password
ar: استعادة كلمة المرور

en: Guest
ar: زائر

en: Member
ar: عضو

en: This forum is empty.
ar: هذا المنتدى فارغ.

en: This topic has no replies.
ar: لا توجد ردود على هذا الموضوع.

en: This reply was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
ar: تمّ تحرير هذا الرد قبل %1$s بواسطة %2$s. السبب: %3$s

en: This reply was modified %1$s by %2$s.
ar: تمّ تحرير هذا الرد قبل %1$s بواسطة %2$s.

en: This topic was modified %1$s by %2$s. Reason: %3$s
ar: هذا الموضوع قد تم تعديله %1$s بواسطة %2$s. السبب: %3$s

en: This topic was modified %1$s by %2$s.
ar: هذا الموضوع تم تعديله في %1$s بواسطة %2$s.

en: sometime
ar: في وقت ما

[ctx: Separator in time since]
en: ,
ar: ،

en: Search Forums...
ar: بحث في المنتديات ...

en: Subscribed Topics
ar: الاشتراكات

en: Group Forums
ar: منتديات المجموعة

en: Create a discussion forum to allow members of this group to communicate in a structured, bulletin-board style fashion.
ar: أنشئ مناقشة في منتدى للسماح لأعضاء هذه المجموعة بالتواصل بطريقة منظمة، بطريقة لوحات النشرات.

en: Yes. I want this group to have a forum.
ar: نعم. أريد هذه المجموعة أن يكون لديها منتدى.

en: Viewing %2$s replies (of %4$s total) | Viewing %1$s replies - %2$s through %3$s (of %4$s total)
ar[0]: مشاهدة 0 رد (من مجموع %4$s)
ar[1]: مشاهدة رد واحد (من مجموع %4$s)
ar[2]: مشاهدة %1$s ردود - %2$s حتى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[3]: مشاهدة %1$s ردود - %2$s حتى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[4]: مشاهدة %1$s رد - %2$s حتى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[5]: مشاهدة %1$s رد - %2$s حتى %3$s (من مجموع %4$s)

en: Viewing %2$s post (of %4$s total) | Viewing %1$s posts - %2$s through %3$s (of %4$s total)
ar[0]: مشاهدة %2$s مشاركات (من مجموع %4$s)
ar[1]: مشاهدة مشاركة واحدة (من مجموع %4$s)
ar[2]: مشاهدة مشاركاتين - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[3]: مشاهدة %1$s مشاركات - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[4]: مشاهدة %1$s مشاركة - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[5]: مشاهدة %1$s مشاركات - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)

en: Viewing topic %2$s (of %4$s total) | Viewing %1$s topics - %2$s through %3$s (of %4$s total)
ar[0]: مشاهدة %2$s موضوع (من مجموع  %4$s)
ar[1]: مشاهدة موضوع واحد - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[2]: مشاهدة موضوعين - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[3]: مشاهدة %1$s موضوعات - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[4]: مشاهدة %1$s موضوع - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)
ar[5]: مشاهدة %1$s موضوع - %2$s إلى %3$s (من مجموع %4$s)

en: Create New Forum in &ldquo;%s&rdquo;
ar: إنشاء منتدى جديد في &ldquo;%s&rdquo;

en: Forum Name (Maximum Length: %d):
ar: اسم المنتدى (الحد الأقصى للطول: %d):

en: Forum Type:
ar: نوع المنتدى:

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new content.
ar: المنتدى &#8216;%s&#8217; مغلق ولا يمكن إضافة محتوى جديد.

en: You must be logged in to create new forums.
ar: يجب أن تكون مسجلاً لتتمكن من إنشاء منتديات جديدة.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that topic. You can also reach that screen by clicking on the topic title.
ar: <strong>تحرير</strong> ينقلك إلى شاشة التحرير لذاك الموضوع. يمكنك أيضاً الوصول إلى تلك الشاشة بالنقر على عنوان الموضوع.

en: <strong>Trash</strong> removes your topic from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
ar: <strong>سلّة المهملات</strong> سوف ينقل الموضوع من قائمة الموضوعات إلى سلة المهملات، من هناك يمكنك حذف الموضوع بشكل دائم.

en: <strong>Spam</strong> removes your topic from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
ar: <strong>مزعج</strong> سوف ينقل الموضوع من قائمة الموضوعات إلى قائمة الانتظار الخاصة بالموضوعات المزعجة، من هناك يمكنك حذف الموضوع بشكل دائم.

en: The title field and the big topic editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ar: حقل العنوان و مساحة تحرير الموضوع مثبثة في أماكنها، ولكن يمكنك تغيير موضع كافة الصناديق الأخرى باستخدام السحب والإفلات، ويمكن تقليصها أو تمديدها من خلال النقر على شريط عنوان كل صندوق. استخدم تبويب خيارات الشاشة لإظهار مزيد من الصناديق (المقتطف، إرسال التعقيبات، الحقول المخصصة، مناقشة، الاسم اللطيف، الكاتب) أو لإختيار عدد الأعمدة لهذه الشاشة.

en: Title and Topic Editor
ar: العنوان و محرّر الموضوع

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your topic. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
ar: <strong>العنوان</strong> - أدخل عنوانا لموضوعك. بعد ذلك، سيظهر لك الرابط الدائم أدناه، الذي يمكنك تحريره.

en: Select the attributes that your topic should have:
ar: حدد الخصائص التي يجب أن تكون في موضوعك:

[ctx: Close a Topic]
en: Close
ar: إغلاق

[ctx: Open a Topic]
en: Open
ar: فتح

en: General
ar: عام

en: A simple login form with optional links to sign-up and lost password pages.
ar: نموذج تسجيل دخول بسيط مع روابط اختيارية لصفحات التسجيل وفقدان كلمة المرور.

en: A list of registered optional topic views.
ar: قائمة برؤى الموضوع المسجلة و الإختيارية.

en: A list of the most recent replies.
ar: قائمة الردود الأخيرة.

[ctx: widgets]
note: translators: 1: reply author, 2: reply link
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
ar: الموضوع &#8216;%s&#8217; مغلق ولا يمكن الرد عليه.

en: Register URI:
ar: رابط التسجيل:

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
ar: يتّم تحرير: &ldquo;%s&rdquo;

en: Lost Password URI:
ar: رابط استعادة كلمة المرور:

en: "0" to show only root - "any" to show all
ar: "0" لإظهار الجذر فقط - "كل" لإظهار الكل

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
ar: إنشاء موضوع جديد في قسم &ldquo;%s&rdquo;

en: %1$s started the topic %2$s in the forum %3$s
ar: %1$s أنشأ الموضوع %2$s في منتدى %3$s

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
ar: المنتدى &#8216;%s&#8217; مغلق ولا يمكن إضافة موضوعات أو ردود جديدة.

en: %1$s replied to the topic %2$s in the forum %3$s
ar: قام %1$s بالرد على الموضوع %2$s في منتدى %3$s

en: This forum has %1$s and %2$s.
ar: هذا القسم يحتوي على %1$s و %2$s.

en: You are already logged in.
ar: أنت حالياً مسجّل الدخول.

en: Topic Title (Maximum Length: %d):
ar: عنوان الموضوع (الحد الأقصى: %d حرف).

en: All Forums
ar: كافة المنتديات

en: View Topic Tag
ar: مشاهدة وسوم الموضوع

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
ar: حسابك لديه القدرة على نشر محتوى HTML غير مقيد.

en: This category has %1$s and %2$s.
ar: هذا التصنيف يحتوي على %1$s و %2$s.

en: &lsaquo;
ar: &rsaquo;

en: Post status was changed to %s
ar: تمّ تغيير حالة المشاركة إلى %s

en: Home
ar: الرئيسية

en: Akismet caught this post as spam
ar: أمسكت أكيسميت هذه المشاركة كمشاركة مزعجة.

en: &rsaquo;
ar: &lsaquo;

note: translators: 1: reporter name, 2: comment type
en: %1$s reported this %2$s as not spam
ar: %1$s أبلغ عن %2$s على أنه ليس بمشاركة مزعجة.

note: translators: 1: reporter name, 2: comment type
en: %1$s reported this %2$s as spam
ar: %1$s أبلغ عن %2$s على أنه مشاركة مزعجة.

en: Akismet was unable to check this post (response: %s), will automatically retry again later.
ar: أكيسميت غير قادرة على فحص هذا الموضوع (الإستجابة: %s). ستتم إعادة المحاولة لاحقاً بشكل تلقائي.

en: Spammed: %s
ar: مزعج: %s

en: Private: %s
ar: خاص: %s

en: Hovering over a row in the topics list will display action links that allow you to manage your topic. You can perform the following actions:
ar: بتمرير مؤشر الفأرة فوق أي صف في قائمة الموضوعات سوف يتم عرض المزيد من الروابط لتسمح لك بالتحكم في موضوعك. يمكنك القيام بما يلي:

en: Topic Attributes
ar: خصائص الموضوع

en: There was a problem opening the topic "%1$s".
ar: هناك مشكلة في فتح الموضوع "%1$s".

en: Topic "%1$s" successfully opened.
ar: تمّ فتح الموضوع "%1$s" بنجاح.

en: There was a problem closing the topic "%1$s".
ar: كانت هناك مشكلة في إغلاق الموضوع "%1$s".

en: Topic "%1$s" successfully closed.
ar: تمّ إغلاق الموضوع "%1$s" بنجاح.

en: There was a problem sticking the topic "%1$s" to front.
ar: كانت هناك مشكلة في تثبيت الموضوع "%1$s" في الواجهة.

en: There was a problem sticking the topic "%1$s".
ar: هناك مشكلة ما في تتبيت الموضوع "%1$s".

en: There was a problem unsticking the topic "%1$s".
ar: كانت هناك مشكلة في إلغاء تثبيت الموضوع "%1$s".

en: There was a problem marking the topic "%1$s" as spam.
ar: حدثت مشكلة أثناء تحديد الموضوع  "%1$s" كمزعج.

en: Topic "%1$s" successfully marked as spam.
ar: تمّ بنجاح تحديد الموضوع "%1$s" كمزعج.

en: There was a problem unmarking the topic "%1$s" as spam.
ar: كانت هناك مشكلة في تحديد الموضوع "%1$s" كغير مزعج.

en: Topic "%1$s" successfully unmarked as spam.
ar: تمّ بنجاح تحديد الموضوع "%1$s" كغير مزعج.

en: Close this topic
ar: إغلاق هذا الموضوع

en: Open this topic
ar: فتح هذا الموضوع

en: Unstick this topic
ar: إلغاء تثبيت الموضوع

en: Stick this topic to its forum
ar: تثبيت هذا الموضوع في منتداه.

en: Stick this topic to front
ar: تثبيت هذا الموضوع في كل الأقسام.

en: Mark the topic as not spam
ar: تحديد هذا الموضوع كغير مزعج.

en: Mark this topic as spam
ar: تحديد هذا الموضوع كمزعج

en: Topic updated.
ar: تمّ تحديث الموضوع.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Topic restored to revision from %s
ar: تم إستعادة الموضوع الى مراجعة بتاريخ %s

en: Topic saved.
ar: تمّ حفظ الموضوع.

en: Keep me signed in
ar: إبقائي متصلاً

en: Type your new password again.
ar: أعد كتابة كلمة المرور الجديدة مرة أخرى.

en: Last Name
ar: الاسم الأخير

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: Keep a log of this edit:
ar: الاحتفاظ بسجل لهذا التحرير:

en: Stick
ar: تثبيت

en: Split Method
ar: نوع التجزئة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
ar: إذا اخترت أن تدمج الشطر الجديد مع موضوع موجود مسبقاً، كافة الردود في الموضوعين سيتم ترتيبهما زمنياً. يستند ترتيب الردود المدمجة على تاريخ ووقت نشرها.

en: Any links to this tag will no longer function.
ar: أية روابط لهذا الوسم لن تعد تعمل.

en: Favorite Forum Topics
ar: المفضّلة

en: Viewing %1$s post | Viewing %1$s posts
ar[0]: مشاهدة %1$s مشاركة
ar[1]: مشاهدة مشاركة واحدة
ar[2]: مشاهدة مشاركاتين
ar[3]: مشاهدة %1$s مشاركات
ar[4]: مشاهدة %1$s مشاركة
ar[5]: مشاهدة %1$s مشاركة

en: Optional reason for editing:
ar: سبب اختياري للتحرير:

en: Log In
ar: دخول

en: Title:
ar: العنوان:

en: Username or Email
ar: اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني

en: Lost Password
ar: فقدت كلمة المرور؟

en: You must be logged in to reply to this topic.
ar: يجب تسجيل الدخول للرد على هذا الموضوع.

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
ar: هل أنت متأكّد أنك تريد حذف الوسم "%s"؟ هذا حذف نهائي ولا يمكن التراجع عنه.

en: Topic Extras
ar: إضافات للموضوع

en: Split: %s
ar: تجزئة: %s

en: Use an existing topic in this forum:
ar: دمج مع موضوع موجود في هذا المنتدى:

en: Started by: %1$s
ar: الكاتب: %1$s

en: Voices
ar: المشاركون

en: Account
ar: الحساب

en: Nickname
ar: الاسم المستعار

en: Contact Info
ar: معلومات الاتصال

en: About Yourself
ar: معلومات عنك

en: About the user
ar: معلومات عن العضو

en: (Edit)
ar: (تحرير)

en: Trashed: %s
ar: في سلة المهملات: %s

en: View %s's profile
ar: عرض ملف %s الشخصي

en: Notify me of follow-up replies via email
ar: متابعة الردود عن طريق البريد الإلكتروني.

en: Notify the author of follow-up replies via email
ar: تنبيه الكاتب عبر البريد الإلكتروني في حال وجود تعليقات جديدة

en: Topic Type:
ar: نوع الموضوع:

en: Topic Tags:
ar: وسوم الموضوع:

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
ar: يمكنك إستخدام وسوم <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> و الخصائص التالية:

en: Oh, bother! No forums were found here.
ar: عذراً، لا توجد منتديات هنا!

en: Oh, bother! No topics were found here.
ar: عذراً! لا توجد هنا أي موضوعات!

en: Hidden Replies
ar: ردود مخفيّة

en: Hidden Topics
ar: موضوعات مخفيّة

en: Empty Topic Tags
ar: وسوم بدون موضوعات

en: Registered Users
ar: الأعضاء المسجلين

en: New Tag Name
ar: اسم الوسم الجديد

en: All Tags
ar: كافة الوسوم

en: Edit Tag
ar: تحرير الوسم

en: Search Tags
ar: بحث في الوسوم

en: Update Tag
ar: تحديث الوسم

en: Popular Tags
ar: الوسوم الشائعة

en: Topic Tags
ar: وسوم

en: No replies found in Trash
ar: لم يتم إيجاد ردود في سلّة المهملات

en: No replies found
ar: لم يتم إيجاد ردود

en: Search Replies
ar: بحث في الردود

en: View Reply
ar: مشاهدة الرد

en: Edit Reply
ar: تحرير الرد

en: New Reply
ar: أضف رد جديد

en: Create New Reply
ar: إنشاء رد جديد

en: New Forum
ar: أضف منتدى جديد

en: Create New Forum
ar: إنشاء منتدى جديد

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Forum
ar: تحرير المنتدى

en: View Forum
ar: مشاهدة المنتدى

en: Search Forums
ar: بحث في المنتديات

en: No forums found
ar: لم يتم إيجاد منتديات

en: No forums found in Trash
ar: لم يتم إيجاد منتديات في سلة المهملات

en: New Topic
ar: أضف موضوع جديد

en: Create New Topic
ar: إنشاء موضوع جديد

en: Edit Topic
ar: تحرير الموضوع

en: View Topic
ar: مشاهدة الموضوع

en: Search Topics
ar: بحث في الموضوعات

en: No topics found
ar: لم يتم إيجاد موضوعات

en: No topics found in Trash
ar: لا توجد موضوعات في سلة المهملات

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
ar: عند تجزئة موضوع، أنت تقوم بتقسيمه إلى شطرين. الشطر الثاني يبدأ من عند الرد الذي اخترته للتو. لديك خيارين، إما أن يكون الشطر الجديد عبارة عن موضوع جديد بعنوان جديد أو أن يتم دمج الشطر الجديد مع موضوع موجود مسبقاً في نفس المنتدى.

en: Split topic "%s"
ar: تجزئة الموضوع "%s"

en: Update User
ar: تحديث العضو

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
ar: منح هذا المستخدم صلاحيات مدير عام على الشبكة.

en: Update Profile
ar: تحديث الملف الشخصي

en: Are you sure you want to delete that permanently?
ar: هل أنت متأكّد أنك تريد حذف هذا بشكل دائم؟

en: Create an Account
ar: إنشاء حساب

en: We use your email address to email you a secure password and verify your account.
ar: نحن نستخدم بريدك الإلكتروني لإرسال كلمة المرور إليك وللتحقق من حسابك.

en: Register
ar: تسجيل

en: Topic Tag: %s
ar: موضوعات تحمل الوسم: %s

en: Viewing %1$s reply | Viewing %1$s replies
ar[0]: مشاهدة 0 رد
ar[1]: مشاهدة رد واحد
ar[2]: مشاهدة ردين
ar[3]: مشاهدة %1$s ردود
ar[4]: مشاهدة %1$s رد
ar[5]: مشاهدة %1$s رد

en: Split the topic from this reply
ar: تجزئة هذا الموضوع بدءًا بهذا الرد

en: Split
ar: تجزئة

en: Unspam
ar: غير مزعج

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Unsubscribe
ar: إلغاء الاشتراك

en: Private
ar: خاص

en: You do not have permission to view this forum.
ar: أنت لا تملك الصلاحيات اللازمة لمشاهدة هذا المنتدى.

en: Copy subscribers to the new topic
ar: نسخ المشتركين إلى الموضوع الجديد

en: Copy favoriters to the new topic
ar: نسخ الذين أضافوا الموضوع للمفضّلة إلى الموضوع الجديد

en: Copy topic tags to the new topic
ar: نسخ وسوم الموضوع إلى الموضوع الجديد

en: You cannot edit this topic.
ar: لا يمكنك تحرير هذا الموضوع.

en: Merge topic "%s"
ar: دمج الموضوع "%s"

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
ar: حدّد الموضوع الذي تريد أن تدمج هذا الموضوع معه. الموضوع الذي ستختاره من حقل "الوجهة" سيبقى الموضوع الرئيسي بينما هذا الموضوع سيتحوّل إلى رد.

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
ar: للمحافظة على هذا الموضوع كموضوع رئيسي، انتقل إلى الموضوع الآخر واستخدم أداة الدمج من هناك بدلا من هنا.

en: Destination
ar: الوجهة

en: Merge with this topic:
ar: دمج مع هذا الموضوع:

en: Merge topic subscribers
ar: دمج مشتركي الموضوع

en: Merge topic favoriters
ar: دمج الذين أضافوا الموضوع للمفضّلة

en: Merge topic tags
ar: دمج وسوم الموضوع

en: Tagged:
ar: الوسوم:

en: %s reply | %s replies
ar[0]: %s ردود
ar[1]: رد واحد
ar[2]: رديّن
ar[3]: %s ردود
ar[4]: %s رد
ar[5]: %s رد

en: No Replies
ar: لا يوجد ردود

en: Maximum replies to show:
ar: الحد الأقصى لعدد الردود:

en: Show post date:
ar: عرض تاريخ المشاركة:

en: Maximum topics to show:
ar: الحد الأقصى لعدد الموضوعات:

en: Visit %s's website
ar: زيارة موقع %s

en: You cannot reply to this topic.
ar: لا يمكنك الرد على هذا الموضوع.

en: Tags:
ar: الوسوم:

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to reply.
ar: هذا الموضوع مغلق، لكن تتوفّر لديك صلاحيات تسمح لك بكتابة رد.

en: You must be logged in to create new topics.
ar: يجب أن تقوم بتسجيل الدخول حتى تتمكّن من إضافة موضوعات جديدة.

en: Mail (will not be published) (required):
ar: البريد الإلكتروني (لن يتم نشره) (مطلوب):

en: Name (required):
ar: الاسم (مطلوب):

en: Your information:
ar: معلوماتك:

en: Manage Tag: "%s"
ar: إدارة الوسم: "%s"

en: Protected
ar: محمي

en: Rename
ar: إعادة تسمية

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
ar: أترك خانة الاسم اللطيف فارغة ليتّم إنشاؤه تلقائيا.

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
ar: تغيير الاسم اللطيف يؤثّر على رابط الوسم. أية روابط قديمة لها علاقة بهذا الاسم اللطيف ستتوقف عن العمل.

en: Deleting a tag cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع بعد حذف الوسم.

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
ar: لن يؤدي إلى حذف الموضوعات الخاصة بك. سيتّم حذف الوسم فقط.

en: Delete
ar: حذف

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد دمج الوسم "%s" مع الوسم الذي حددته؟

en: Existing tag:
ar: وسم موجود مسبقاً:

en: Merging tags together cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع بعد دمج الوسوم معاً.

en: Merge
ar: دمج

en: Update
ar: تحديث

en: Slug:
ar: الاسم اللطيف :

en: Unstick
ar: الغاء التثبيت

en: Viewing %1$s topic | Viewing %1$s topics
ar[0]: مشاهدة 0 موضوع
ar[1]: مشاهدة موضوع واحد
ar[2]: مشاهدة موضوعين
ar[3]: مشاهدة %1$s موضوعات
ar[4]: مشاهدة %1$s موضوع
ar[5]: مشاهدة %1$s موضوع

en: This topic is marked as spam.
ar: هذا الموضوع تمّ تحديدة كمزعج.

en: This topic is in the trash.
ar: هذا الموضوع موجود في سلة المهملات.

en: %s voice | %s voices
ar[0]: %s مشاركون
ar[1]: مشارك واحد
ar[2]: مشاركَين
ar[3]: %s مشاركون
ar[4]: %s مشارك
ar[5]: %s مشاركون

en: No topics available
ar: لا موضوعات متوفرة

en: No forums available
ar: لا تتوفّر منتديات

en: None available
ar: لا شيء متاح

en: Reply To: %s
ar: رداً على: %s

en: Log Out
ar: تسجيل الخروج

note: translators: user's display name
en: %s's Profile
ar: ملف %s الشخصي

en: Edit Your Profile
ar: تحرير ملفك الشخصي

en: Edit %s's Profile
ar: تحرير ملف %s الشخصي

en: Forum: %s
ar: المنتدى: %s

en: Topic: %s
ar: الموضوع: %s

en: View: %s
ar: مشاهدة: %s

en: All Replies
ar: كافة الردود

en: Replies: %s
ar: الردود: %s

en: Admin
ar: المدير

en: User updated.
ar: تمّ تحديث العضو.

en: You have super admin privileges.
ar: لديك صلاحيات مدير عام.

en: This user has super admin privileges.
ar: هذا العضو لديه صلاحيات مدير عام.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
ar: &mdash; بدون رتبة في هذا الموقع &mdash;

en: You are now logged out.
ar: تمّ الآن تسجيل خروجك.

en: New user registration is currently not allowed.
ar: حالياً لا يُسمح بتسجيل عضويات جديدة.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ar: يرجى مراجعة بريدك الإلكتروني لإيجاد رابط التفعيل.

en: Check your e-mail for your new password.
ar: افحص بريدك الإلكتروني لإيجاد كلمة المرور الجديدة.

en: Registration complete. Please check your e-mail.
ar: تمّ التسجيل. يرجى مراجعة بريدك الإلكترونى.

en: All Topics
ar: كافة الموضوعات

en: %s topic | %s topics
ar[0]: %s موضوع
ar[1]: موضوع واحد
ar[2]: موضوعين
ar[3]: %s موضوعات
ar[4]: %s موضوع
ar[5]: %s موضوع

en: %s ago
ar: قبل %s

en: Counting the number of replies in each topic&hellip; %s
ar: احتساب عدد الردود في كل موضوع&hellip; %s

en: Failed!
ar: فشل!

en: Complete!
ar: تم!

en: Counting the number of voices in each topic&hellip; %s
ar: احتساب عدد المشاركين في كل موضوع&hellip; %s

en: Counting the number of topics in each forum&hellip; %s
ar: احتساب عدد الموضوعات في كل منتدى&hellip; %s

en: Counting the number of replies in each forum&hellip; %s
ar: احتساب عدد الردود في كل منتدى&hellip; %s

en: Counting the number of topics to which each user has replied&hellip; %s
ar: احتساب عدد الردود لكل عضو&hellip; %s

en: Nothing to remove!
ar: لا يوجد شيء لنقله!

en: Removing trashed topics from user subscriptions&hellip; %s
ar: إزالة الموضوعات المهملة من إشتراكات العضو &hellip; %s

en: Recomputing latest post in every topic and forum&hellip; %s
ar: إعادة حساب آخر مشاركة في كل موضوع ومنتدى&hellip; %s

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many topics to list per screen using the Screen Options tab.
ar: يمكنك عرض/إخفاء الأعمدة حسب حاجتك والتحكم بعدد الموضوعات التي يتم عرضها في الصفحة من خلال زر خيارات الشاشة.

en: There are no other topics in this forum to merge with.
ar: لاتوجد موضوعات أخرى بهذا المنتدى لدمجها.

en: Favorites are no longer active.
ar: لم تعد قائمة المفضّلة نشطة.

note: translators: user's display name
en: %s's Favorites
ar: قائمة %s المفضّلة

en: (bbPress) Recent Topics
ar: (bbPress) أحدث الموضوعات

en: (bbPress) Topic Views List
ar: (bbPress) قائمة مشاهدات الموضوع

en: (bbPress) Forum Search Form
ar: (bbPress) نموذج البحث في المنتدى

en: The bbPress forum search form.
ar: نموذج البحث في منتددى bbPress.

en: (bbPress) Statistics
ar: (bbPress) إحصائيات

en: (bbPress) Recent Replies
ar: (bbPress) أحدث الردود

en: (bbPress) Forums List
ar: (bbPress) قائمة المنتديات

en: (bbPress) Login Widget
ar: (bbPress) ودجت تسجيل الدخول

en: Your username must be unique, and cannot be changed later.
ar: اسم المستخدم يجب أن يكون فريدًا، و لا يمكن تغييره لاحقاً.

en: Removing trashed forums from user subscriptions&hellip; %s
ar: الحذف النهائي للمنتديات المحذوفة بسلة المهملات من اشتراكات المستخدم&hellip; %s

en: %1$s wrote:
    
    %2$s
    
    Topic Link: %3$s
    
    -----------
    
    You are receiving this email because you subscribed to a forum.
    
    Login and visit the topic to unsubscribe from these emails.
ar: لقد كتب %1$s:
    
    %2$s
    
    رابط الموضوع: %3$s
    
    -----------
    
    أنت تستلم هذه الرسالة لأنك قمت بالاشتراك بأحد المنتديات.
    
    قم بتسجيل الدخول وزيارة الموضوع لإلغاء الاشتراك من هذه الرسائل الإلكترونية.

en: Network administrators can reconfigure which forum belongs to this group.
ar: المسؤولين عن الشبكة باستطاعتهم إعادة تكوين المنتدى الذي ينتمي لهذه المجموعة.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Moderators
ar: مشرفين

en: This is a collection of tags that are currently popular on our forums.
ar: مجموعة من الوسوم الشائعة حاليًا في منتدياتنا.

en: Here are the statistics and popular topics of our forums.
ar: إليك الإحصائيات والموضوعات الشائعة في منتدياتنا.

en: Topic "%1$s" successfully approved.
ar: تمت الموافقة على الموضوع "%1$s" بنجاح.

en: Topic "%1$s" successfully unapproved.
ar: تمت إلغاء الموافقة على الموضوع "%1$s" بنجاح.

[ctx: Mark reply as pending]
en: Pending
ar: إلغاء الموافقة على الرد

en: Topic "%1$s" successfully stuck to front.
ar: تمّ تثبيت الموضوع "%1$s" بنجاح في الواجهة.

note: translators: user's display name
en: %s's Replies
ar: ردود %s

en: Remove unpublished forums from user subscriptions
ar: إزالة المنتديات الغير منشورة من اشتراكات الأعضاء

en: You can also edit, spam, or move multiple topics to the trash at once. Select the topics you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
ar: يمكنك أيضًا تحرير، أو نقل موضوعات متعددة إلى سلة المهملات أو المزعجة في آن واحد. بداية حدّد الموضوعات، ثمّ حدّد الإجراء الذي تريد تنفيذه من قائمة تنفيذ الأمر ثمّ أنقر على زر تطبيق.

en: Recount topics for each user
ar: إعادة حساب عدد الموضوعات لكل عضو

en: Remove unpublished topics from user subscriptions
ar: إزالة الموضوعات الغير منشورة من اشتراكات العضو

en: Remove unpublished topics from user favorites
ar: إزالة الموضوعات الغير منشورة من مفضّلة العضو

en: Recount replies for each user
ar: إعادة حساب عدد الردود لكل عضو

en: Add New Tag
ar: أضف وسماً جديداً

en: Biographical Info
ar: نبذة تعريفيّة

en: The forum was not found.
ar: لم يتم العثور على المنتدى.

en: Removing unpublished topics from user favorites&hellip; %s
ar: إزالة المواضيع غير المنشورة من مفضّلة العضو&hellip; %s

en: Recount topics in each forum
ar: حساب عدد المواضيع في كل منتدى

en: Recount replies in each forum
ar: حساب عدد الردود في كل منتدى

en: Recount replies in each topic
ar: حساب عدد الردود في كل موضوع

en: right now
ar: الآن

en: Dropping Conversion Table&hellip; %s
ar: إسقاط جدول التحويل&hellip; %s

en: You do not have permission to edit this reply.
ar: ليس لديك صلاحية لتحرير هذا الردّ.

en: Oh, bother! No search results were found here.
ar: يا للأسف! لم يتم العثور على نتائج للبحث هنا.

en: Oh, bother! No replies were found here.
ar: يا للأسف! لم يتم العثور على ردود هنا.

en: You do not have permission to edit this topic.
ar: ليس لديك صلاحية لتحرير هذا الموضوع.

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to create a topic.
ar: هذا المنتدى مغلق أمام المواضيع الجديدة، ولكن تتوفّر لديك صلاحيات تسمح لك بإنشاء موضوع.

en: This forum has %1$s, and was last updated %2$s by %3$s.
ar: هذا القسم يحتوي على%1$s، آخر تحديث %2$s بواسطة %3$s.

en: Remap all users to default forum roles
ar: إعادة تعيين رتب جميع المستخدمين إلى الرتبة الافتراضية للمنتدى

en: Upgrading BuddyPress group-forum relationships&hellip; %s
ar: يجري إصلاح العلاقات مجموعة-منتدى BuddyPress&hellip; %s

en: This category has %1$s, and was last updated %2$s by %3$s.
ar: هذا التصنيف يحتوي على %1$s، وتمّ تحديثه آخر مرة %2$s بواسطة %3$s.

en: <strong>Close</strong> will mark the selected forum as &#8217;closed&#8217; and disable the ability to post new topics and replies in it.
ar: <strong>إغلاق</strong> سيجعل الموضوع المحدّد &#8217;مغلق&#8217; وسيعطّل الإمكانية لإضافة ردود جديدة لهذا الموضوع.

en: You can filter the list of topics by topic status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, Pending, Trashed, Closed, or Spam  topics. The default view is to show all topics.
ar: يمكنك تصفية قائمة المواضيع حسب الحالة وذلك بواسطة النقر على الروابط النصية الموجودة في الجزء العلوي الأيمن لعرض كل المواضيع، المواضيع المنشورة فقط، المسودات أو المواضيع الموجودة في سلة المهملات، المغلقة أو المزعجة. بشكل تلقائي يتم عرض كل المواضيع.

en: Hello World!
ar: أهلاً بالعالم !

en: All Posts
ar: كل المقالات

en: Anonymous
ar: غير معروف

en: Recalculating forum visibility&hellip; %s
ar: إعادة حساب ظهور المنتدى&hellip; %s

en: Recalculating the topic for each post&hellip; %s
ar: إعادة حساب الموضوع لكل مشاركة&hellip; %s

en: Recalculating the forum for each post&hellip; %s
ar: إعادة حساب المنتدى لكل مشاركة&hellip; %s

en: Counting the number of pending, spammed, and trashed replies in each forum&hellip; %s
ar: حساب عدد الردود المنتظرة (المعلقة)، والمزعجة والمنقولة لسلة المهملات في كل منتدى&hellip; %s

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unapproving the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة أثناء عدم الموافقة على الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem approving the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة أثناء الموافقة على الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to mark notifications for that user.
ar: <strong>خطأ</strong>: ليس لديك صلاحية لتحديد الإشعارات لهذا العضو.

en: You have %1$d new reply to %2$s from %3$s
ar: لديك %1$d رد جديد على %2$s من %3$s

en: You have %1$d new reply to %2$s
ar: لديك %1$d رد جديد على %2$s

en: <strong>Error</strong>: Forum does not exist.
ar: <strong>خطأ</strong>: المنتدى غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID cannot be a negative number.
ar: <strong>خطأ</strong>: معرف المنتدى لا يمكن أن يكون رقماً سالباً.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID must be a number.
ar: <strong>خطأ</strong>: معرف المنتدى يجب أن يكون رقماً.

en: <strong>Error</strong>: Topic does not exist.
ar: <strong>خطأ</strong>: الموضوع غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID cannot be a negative number.
ar: <strong>خطأ</strong>: معرف الموضوع لا يمكن أن يكون رقماً سالباً.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID must be a number.
ar: <strong>خطأ</strong>: معرف الموضوع يجب أن يكون رقماً.

en: <strong>Error</strong>: Topic is closed.
ar: <strong>خطأ</strong>: الموضوع مغلق.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new replies.
ar: <strong>خطأ</strong>: هذا المنتدى مغلق ولا يمكن إنشاء ردود جديدة.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No replies can be created in this forum.
ar: <strong>خطأ</strong>: هذا المنتدى عبارة عن تصنيف. لا يمكن إنشاء ردود فيه.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to move to was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: تعذر العثور على الموضوع الذي تريد الانتقال إليه.

en: <strong>Error</strong>: You need to choose a valid move option.
ar: <strong>خطأ</strong>: عليك اختيار خيار نقل فعّال.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to move from was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: الموضوع الذي تريد النقل منه غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to move was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: الرد الذي تريد نقله غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: Are you sure you wanted to do that?
ar: <strong>خطأ</strong>: هل أنت متأكّد أنك تود فعل ذلك؟

en: <strong>Error</strong>: Your forum cannot be edited at this time.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يمكن تحرير المنتدى في الوقت الحالي.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that forum.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لتحرير هذا المنتدى.

en: <strong>Error</strong>: The forum you want to edit was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم العثور على المنتدى الذي تريد تحريره.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: رقم معرّف (ID) المنتدى غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: Your forum cannot be created at this time.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يمكن إنشاء المنتدى في الوقت الحالي.

en: <strong>Error</strong>: This forum already exists.
ar: <strong>خطأ</strong>: هذا المنتدى موجود مسبقًا.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new forums in it.
ar: <strong>خطأ</strong>: هدا المنتدى مخفي ولا تملك صلاحيات لقراءة أو إنشاء منتديات جديدة فيه.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new forums in it.
ar: <strong>خطأ</strong>: هدا المنتدى خاص ولا تملك صلاحيات لقراءة أو إنشاء منتديات جديدة فيه.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new forums.
ar: <strong>خطأ</strong>: هذا المنتدى مغلق ولا يمكن إنشاء منتديات جديدة.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No forums can be created in this forum.
ar: <strong>خطأ</strong>: هذا المنتدى عبارة عن تصنيف. لا يمكن إنشاء منتديات في هذا المنتدى.

en: <strong>Error</strong>: Your forum must have a parent.
ar: <strong>خطأ</strong>: المنتدى يجب أن يكون له أب.

en: <strong>Error</strong>: Your forum description cannot be empty.
ar: <strong>خطأ</strong>: وصف المنتدى لا يمكن أن يكون فارغًا.

en: <strong>Error</strong>: Your forum needs a title.
ar: <strong>خطأ</strong>: المنتدى يحتاج إلى عنوان.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new forums.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لإنشاء منتديات جديدة.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be edited at this time.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يمكن تحرير الموضوع الخاص بك في هذا الوقت.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be created at this time.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يمكن إنشاء الموضوع في الوقت الحالي.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be edited at this time.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يمكن تحرير الرد الخاص بك في هذا الوقت.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem adding the tags to the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في إضافة الوسوم لهذا الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be created at this time.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يمكن إنشاء الرد الخاص بك في هذا الوقت.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem deleting the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في حذف الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem untrashing the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في إخراج الموضوع من سلّة المهملات.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem trashing the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في نقل الموضوع لسلة المهملات.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem marking the topic as spam.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في تحديد الموضوع كمزعج.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unmarking the topic as spam.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في تحديد الموضوع كغير مزعج.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem sticking the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في تثبيت الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unsticking the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في إلغاء تثبيت الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem opening the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: هناك مشكلة في فتح هذا الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem closing the topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في إغلاق الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to do that.
ar: <strong>خطأ</strong>: ليس لديك صلاحية لعمل ذلك.

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while deleting the tag: %s
ar: <strong>خطأ</strong>: تمّ العثور على المشاكل التالية أثناء حذف الوسم: %s

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to delete the topic tags.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لحذف وسوم الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: The tags which are being merged can not be the same.
ar: <strong>خطأ</strong>: الوسوم التي يجري دمجها لا يمكن أن تكون هي نفسها.

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while merging the tags: %s
ar: <strong>خطأ</strong>: تمّ العثور على المشاكل التالية أثناء دمج الوسوم: %s

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while updating the tag: %s
ar: <strong>خطأ</strong>: تمّ العثور على المشاكل التالية أثناء تحديث الوسم: %s

en: <strong>Error</strong>: You need to enter a tag name.
ar: <strong>خطأ</strong>: يجب أن تضيف اسم الوسم.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the topic tags.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لتحرير وسوم الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: The following problem(s) have been found while getting the tag: %s
ar: <strong>خطأ</strong>: تمّ العثور على المشاكل التالية أثناء الحصول على الوسم: %s

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new topics. The reply could not be converted into a topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لإنشاء مواضيع جديدة. لا يمكن تحويل الردّ إلى موضوع.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem converting the reply into the topic. Please try again.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في تحويل الرد في داخل الموضوع. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to split to was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم العثور على الموضوع الذي تريد تجزئته.

en: <strong>Error</strong>: You need to choose a valid split option.
ar: <strong>خطأ</strong>: عليك اختيار خيار تجزئة صالح.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to split was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم العثور على الموضوع الذي تريد تجزئته.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to split from was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم العثور على الرد الذي تريد تجزئته.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the destination topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لتحرير موضوع الوجهة.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to merge to was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم العثور على الموضوع الآخر الذي تريد دمجه.

en: <strong>Error</strong>: Destination topic ID not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: رقم معرّف (ID) موضوع الوجهة غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit the source topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: ليس لديك صلاحية لتحرير الموضوع الأصل.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to merge was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم العثور على الموضوع الذي تريد دمجه.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No topics can be created in it.
ar: <strong>خطأ</strong>: هذا المنتدى عبارة عن تصنيف. لا يمكن إنشاء أي موضوع بداخله.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لتحرير هذا الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: The topic you want to edit was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: الموضوع الذي تحاول تحريره غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: رقم معرّف (ID) الموضوع غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: Duplicate topic detected; it looks as though you&#8217;ve already said that.
ar: <strong>خطأ</strong>: تمّ اكتشاف موضوع مكرّر؛ يبدو أن سبق وكتبت نفس الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new topics in it.
ar: <strong>خطأ</strong>: هدا المنتدى مخفي ولا تملك صلاحيات لقراءة أو إنشاء مواضيع جديدة فيه.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new topics in it.
ar: <strong>خطأ</strong>: هدا المنتدى خاص ولا تملك صلاحيات لقراءة أو إنشاء مواضيع جديدة فيه.

en: <strong>Error</strong>: This forum has been closed to new topics.
ar: <strong>خطأ</strong>: هذا المنتدى مغلق ولا يمكن إنشاء مواضيع جديدة.

en: <strong>Error</strong>: This forum is a category. No topics can be created in this forum.
ar: <strong>خطأ</strong>: هذا المنتدى عبارة عن تصنيف. لا يمكن إنشاء مواضيع في هذا المنتدى.

en: <strong>Error</strong>: Your topic cannot be empty.
ar: <strong>خطأ</strong>: الموضوع لا يمكن أن يكون فارغاً.

en: <strong>Error</strong>: Your topic needs a title.
ar: <strong>خطأ</strong>: يرجى إضافة عنوان للموضوع.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to create new topics.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لإنشاء مواضيع جديدة.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem favoriting that topic.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في إضافة هذا الموضوع للمفضّلة.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem removing that topic from favorites.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في إزالة هذا الموضوع من المفضّلة.

en: <strong>Error</strong>: No topic was found. Which topic are you marking/unmarking as favorite?
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم العثور على الموضوع! ما هو الموضوع الذي تحاول إضافته/إزالته من المفضّلة؟

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit subscriptions of that user.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لتحرير مفضّلة هذا العضو.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem deleting the reply.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في حذف الرد.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem untrashing the reply.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في إخراج الرد من سلّة المهملات.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem trashing the reply.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في نقل الرد لسلّة المهملات.

en: <strong>Error</strong>: There was a problem marking the reply as spam.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في تحديد الرد كمزعج!

en: <strong>Error</strong>: There was a problem unmarking the reply as spam.
ar: <strong>خطأ</strong>: كانت هناك مشكلة في تحديد الرد كغير مزعج.

en: <strong>Error</strong>: This forum is hidden and you do not have the capability to read or create new replies in it.
ar: <strong>خطأ</strong>: هدا المنتدى مخفي ولا تملك صلاحيات لقراءة أو إنشاء ردود جديدة فيه.

en: <strong>Error</strong>: This forum is private and you do not have the capability to read or create new replies in it.
ar: <strong>خطأ</strong>: هدا المنتدى خاص ولا تملك صلاحيات لقراءة أو إنشاء ردود جديدة فيه.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to edit that reply.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا تملك صلاحيات لتحرير هذا الرد.

en: <strong>Error</strong>: The reply you want to edit was not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم يتم العثور على الرد الذي تريد تحريره.

en: <strong>Error</strong>: Reply ID not found.
ar: <strong>خطأ</strong>: رقم معرّف (ID) الرد غير موجود.

en: <strong>Error</strong>: Duplicate reply detected; it looks as though you&#8217;ve already said that.
ar: <strong>خطأ</strong>: تمّ اكتشاف رد مكرّر. يبدو أن سبق وكتبت نفس الرد.

en: <strong>Error</strong>: Slow down; you move too fast.
ar: <strong>خطأ</strong>: تمهّل قليلاً; أنت تضيف مشاركات بشكل سريع.

en: <strong>Error</strong>: Your reply cannot be empty.
ar: <strong>خطأ</strong>: لا يمكن أن يكون ردّك فارغاً.

en: <strong>Error</strong>: Forum ID is missing.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم تقم بإضافة رقم معرف (ID) المنتدى.

en: <strong>Error</strong>: Topic ID is missing.
ar: <strong>خطأ</strong>: لم تقم بإضافة رقم معرف (ID) الموضوع.

en: <strong>Error</strong>: You do not have permission to reply.
ar: <strong>خطأ</strong>: لاتملك صلاحيات لكتابة رد.

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
ar: الاستعلامات الشرطية لا تعمل قبل تنفيذ الاستعلام. قبل ذلك، ستعيد لك دائماً رسالة خطأ (FALSE).

en: %s Topic | %s Topics
ar[0]: لا توجد مواضيع
ar[1]: موضوع واحد
ar[2]: موضوعان
ar[3]: %s مواضيع
ar[4]: %s موضوع
ar[5]: %s موضوع

en: Submit
ar: إرسال

en: Parent Forum:
ar: المنتدى الأساسي:

en: A list of forums with an option to set the parent.
ar: قائمة بالمنتديات مع خيار لتحديد المنتدى الأساسي.

en: Parent Forum ID:
ar: رقم معرّف (ID) المنتدى الأساسي:

en: Popular Topics
ar: المواضيع الشائعة

en: Allow users to subscribe to forums and topics
ar: السماح للأعضاء بالإشتراك في المنتديات و الموضوعات

en: Converters
ar: المحولات

en: We&#8217;re all abuzz about the hive of new importers, AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo and XMB. Existing importers are now sweeter than honey with improved importing stickies, topic tags, forum categories and the sting is now gone if you need to remove imported users.
ar: تم إضافة مجموعة ادوات إستيراد جديدة من AEF, Drupal, FluxBB, Kunena Forums for Joomla, MyBB, Phorum, PHPFox, PHPWind, PunBB, SMF, Xenforo و XMB. و تحسين أدوات الإستيراد السابقة لتصبح أكثر تطوراً في إستيراد الموضوعات المثبتة، وسوم الموضوعات، تصنيفات المنتديات، و إزالة الإرتباك إن أردت حذف العضويات المستوردة.

en: Forum Subscriptions
ar: إشتراكات المنتدى

en: Theme Compatibility
ar: توافق القالب

en: User capabilities
ar: صلاحيات العضو

en: Feature Developer
ar: مطور ميزة

en: Select whether to open or close the topic.
ar: حدد إن كنت تريد فتح أو غلق الموضوع.

en: ID:
ar: الرقم المعرف:

en: ID
ar: الرقم المعرف

en: Allow forum wide search
ar: السماح بالبحث الموسع في المنتدى

en: Forum Features
ar: خصائص المنتدى

en: Post Formatting
ar: تنسيق الموضوع

en: Setting time limits and other user posting capabilities
ar: ضبط حدود الوقت وصلاحيات مشاركات العضو

en: Forum features that can be toggled on and off
ar: ميزات المنتدى التي يمكن تفعيلها أو تعطيليها

en: Add toolbar & buttons to textareas to help with HTML formatting
ar: إضافة شريط الأدوات والأزرار لمربع الكتابة للمساعدة في تنسيق HTML

en: Automatically give registered visitors the %s forum role
ar: تلقائياً قم بمنح الزوار المسجلين رتبة %s

en: Enable threaded (nested) replies %s levels deep
ar: تمكين الردود المتشعبة  للعمق %s

en: Reply Threading
ar: رد تشعبي

en: Possible %1$s conflict: %2$s
ar: تعارض %1$s محتمل: %2$s

en: Reply To:
ar: رداً على:

en: Reply To
ar: رداً على

en: Forum Theme Packages
ar: حزم قالب المنتدى

en: Topics and Replies Per Page
ar: الموضوعات والردود لكل صفحة

en: Topics and Replies Per RSS Page
ar: الموضوعات والردود لكل صفحة تغذية RSS

en: Forum Root
ar: جذر المنتدى

en: Forum root should show
ar: يجب ظهور جذر المنتدى

en: Topic View
ar: رؤى الموضوع

en: User Base
ar: قاعدة العضو

en: Prefix all forum content with the Forum Root slug (Recommended)
ar: أضف بادئة جذر المنتدى لكل محتوى المنتدى (يُنصح بذلك)

en: Forum Index
ar: فهرس المنتدى

en: Customize your user profile slugs.
ar: خصص العناوين اللطيفة لملفات الأعضاء الشخصية.

en: Most popular topics
ar: أكثر الموضوعات شعبية

[ctx: post]
en: Closed <span class="count">(%s)</span> | Closed <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مغلق <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: مغلق <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: مغلق <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: مغلق <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: مغلق <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: مغلق <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: مزعج <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Orphan <span class="count">(%s)</span> | Orphans <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: منفرد <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: منفرد <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: منفرد <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: منفرد <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: منفرد <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: منفرد <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Hidden <span class="count">(%s)</span> | Hidden <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مخفي <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: مخفي <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: مخفي <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: مخفي <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: مخفي <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: مخفي <span class="count">(%s)</span>

en: Search
ar: بحث

en: Email:
ar: البريد الإلكتروني:

en: IP:
ar: آي بي:

en: No template packages available.
ar: لا توجد حزم قوالب متوفرة.

en: This screen provides access to all of the Forums settings.
ar: هذه الشاشة تتيح الوصول إلى كافة إعدادات المنتديات.

en: Project Leaders
ar: قادة المشروع

en: Founding Developer
ar: المطوّر الأساسي

en: Lead Developer
ar: قائد تطوير

en: Contributing Developers
ar: المطورون المساهمون

en: Topic tags
ar: وسوم الموضوع

en: Auto-embed links
ar: إدراج الروابط تلقائياً

en: Forums Settings
ar: إعدادات المنتديات

en: Replies Created
ar: ردود العضو

en: Some optional parameters to help tune the conversion process.
ar: بعض البارامترات الاختيارية للمساعدة في ضبط عملية التحويل.

en: Topic-Tags allow users to filter topics between forums. This is enabled by default.
ar: "وسوم الموضوع" - تسمح للأعضاء بفرز الموضوعات بين المنتديات. هذا الخيار متاح افتراضيًا.

en: Recalculate private and hidden forums
ar: إعادة ضبط المنتديات الخاصة و المخفيّة

en: Go to Forum Settings
ar: اذهب إلى إعدادات المنتدى

en: Credits
ar: شكر

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected forums at once. To remove a forum from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
ar: يمكنك أيضاً تحرير أكثر من منتدى في نفس الوقت. اختر المنتديات التي تريد تحريرها بوضع إشارة في مربع الاختيار، اختر تحرير من قائمة الأوامر المتعددة ثم أنقر على زر "تطبيق". حينها، يمكنك تغيير المعلومات الأساسية (الحالة ...الخ) لكل المنتديات التي اخترتها دفعة واحدة. لإزالة منتدى من مجموعة المنتديات التي اخترتها أنقر على إشارة x بجانب عنوان المنتدى في قائمة "تحرير متعدّد".

en: What&#8217;s New
ar: ما الجديد؟

en: <strong>View</strong> will either show you what your draft forum will look like if you publish it, or take you to your live site to view it. Which link depends on your forum&#8217;s status.
ar: <strong>عرض</strong> سوف يعرض لك كيف سيبدو منتداك إذا تمّ نشره، بحيث يتم نقلك لموقعك على الإنترنت لتشاهد المنتدى. نوع الرابط المتوفر سيكون بناءً على حالة المنتدى.

en: This screen displays the individual forums on your site. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
ar: هذه الشاشة تعرض قائمة المنتديات في موقعك. يمكنك تخصيص طريقة عرض هذه الشاشة لتتناسب مع العمل الخاص بك.

en: Start Over
ar: البدء من جديد

en: Database Settings
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: You can also edit or move multiple forums to the trash at once. Select the forums you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
ar: يمكنك أيضاً تحرير أو نقل منتديات متعدّدة لسلة المهملات في آن واحد. بداية حدّد المنتديات ثمّ حدّد الإجراء الذي تريد تنفيذه من قائمة "تنفيذ الأمر" ثمّ انقر على زر "تطبيق".

en: Embed media (YouTube, Twitter, Flickr, etc...) directly into topics and replies
ar: إدراج الوسائط (يوتيوب، تويتر، فليكر، الخ...) مباشرة في الموضوعات والردود

en: Allow topics to have tags
ar: السماح بإضافة وسوم للموضوعات

en: <strong>Status</strong> allows you to close a forum to new topics and forums.
ar: <strong>الحالة</strong> يسمح لك بإغلاق المنتدى أمام موضوعات ومنتديات جديدة.

en: Reset Forums
ar: إعادة ضبط المنتديات للوضع الإفتراضي

en: Database Password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Repair Forums
ar: إصلاح المنتديات

en: Import Forums
ar: استيراد المنتديات

en: Name of the database with your old forum data
ar: اسم قاعدة البيانات في المنتدى القديم

en: Keep this low if you experience out-of-memory issues.
ar: حافظ على قيمة منخفضة إذا كنت تواجه مشاكل في الذاكرة.

en: Keep this high to prevent too-many-connection issues.
ar: حافظ على قيمة عالية، لتجنّب مشاكل في الاتصال.

en: Options
ar: خيارات

en: Topics Started
ar: موضوعات العضو

en: Favorites
ar: المفضّلة

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Favorite Topics
ar: الموضوعات المفضّلة

en: Update Forums
ar: تحديث المنتديات

en: Current Package
ar: الحزمة الحالية

en: Use Akismet
ar: استخدام أكيسميت

en: Update Forum
ar: تحديث المنتدى

en: All done!
ar: تم!

en: You can update your forum through this page. Hit the link below to update.
ar: تستطيع تحديث منتداك من خلال هذه الصفحة. اضغط على الرابط أدناه للتحديث.

en: If your browser doesn&#8217;t start loading the next page automatically, click this link:
ar: إذا كان متصفحك لا يبدأ التحميل تلقائيا في الصفحة التالية، انقر فوق هذا الرابط:

en: Next Forums
ar: المنتديات التالية

en: You can update all the forums on your network through this page. It works by calling the update script of each site automatically. Hit the link below to update.
ar: تستطيع تحديث جميع المنتديات في شبكتك من خلال هذه الصفحة. حيث إنها تقوم بإستدعاء برمجية التحديث الخاصة بكل موقع تلقائيا. اضغط على الرابط أدناه للتحديث.

en: Select Platform
ar: اختر المنصّة

en: Database Server
ar: خادم قاعدة البيانات

en: Database Port
ar: منفذ قاعدة البيانات

en: Database Name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Table Prefix
ar: بادئة الجدول

en: Rows Limit
ar: تحديد السطور

en: Delay Time
ar: مدّة التأخير

en: Convert Users
ar: تحويل الأعضاء

en: No passwords to clear
ar: لا توجد كلمات مرور للمسح

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: This screen provides access to all of your replies. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
ar: هذه الشاشة تتيح الوصول إلى كافة ردودك. يمكنك تخصيص طريقة عرض هذه الشاشة لتتناسب مع العمل الخاص بك.

en: Screen Content
ar: محتوى الشاشة

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
ar: يمكنك تخصيص عرض محتويات هذه الشاشة بأكثر من طريقة:

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many replies to list per screen using the Screen Options tab.
ar: يمكنك عرض/إخفاء الأعمدة حسب حاجتك والتحكم بعدد الردود التي يتم عرضها في الصفحة من خلال زر خيارات الشاشة.

en: Available Actions
ar: الإجراءات المتاحة

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that forum. You can also reach that screen by clicking on the forum title.
ar: <strong>تحرير</strong> ينقلك إلى شاشة التحرير لذاك المنتدى. يمكنك أيضاً الوصول إلى تلك الشاشة بالنقر على عنوان المنتدى.

en: <strong>Trash</strong> removes your forum from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
ar: <strong>سلة المهملات</strong> سوف ينقل المنتدى من قائمة المنتديات إلى سلة المهملات، من هناك يمكنك حذف المنتدى بشكل دائم.

en: Bulk Actions
ar: تنفيذ الأمر

en: For more information:
ar: للمزيد من المعلومات:

en: Customizing This Display
ar: تخصيص شاشة العرض

en: Title and Forum Editor
ar: العنوان و محرّر المنتدى

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your forum. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
ar: <strong>العنوان</strong> - أدخل عنوانا لمنتداك. بعد ذلك، سيظهر لك الرابط الدائم أدناه، الذي يمكنك تحريره.

en: The title field and the big forum editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ar: حقل العنوان و مساحة تحرير المنتدى مثبثة في أماكنها، ولكن يمكنك تغيير موضع كافة الصناديق الأخرى باستخدام السحب والإفلات، ويمكن تقليصها أو تمديدها من خلال النقر على شريط عنوان كل صندوق. استخدم تبويب خيارات الشاشة لإظهار مزيد من الصناديق (المقتطف، إرسال التعقيبات، الحقول المخصصة، مناقشة، الاسم اللطيف، الكاتب) أو لإختيار عدد الأعمدة لهذه الشاشة.

en: Select the attributes that your forum should have:
ar: حدد الخصائص التي يجب أن تكون في منتداك:

en: <strong>Type</strong> indicates if the forum is a category or forum. Categories generally contain other forums.
ar: <strong>النوع</strong> تشير ما إذا كان المنتدى عبارة تصنيف أم لا. التصنيفات بشكل عام تحتوي على منتديات أخرى.

en: <strong>Visibility</strong> lets you pick the scope of each forum and what users are allowed to access it.
ar: <strong>الظهور</strong> يسمح لك بتحديد مجال الرؤية لكل منتدى وما يسمح للأعضاء بالوصول إليه.

en: <strong>Order</strong> allows you to order your forums numerically.
ar: <strong>الترتيب</strong> يسمح لك بترتيب منتدياتك رقمياً.

en: Publish Box
ar: صندوق النشر

en: Topic Type
ar: نوع الموضوع

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that reply. You can also reach that screen by clicking on the reply title.
ar: <strong>تحرير</strong> ينقلك إلى شاشة التحرير لذاك الرد. يمكنك أيضاً الوصول إلى تلك الشاشة بالنقر على عنوان الرد.

en: <strong>Trash</strong> removes your reply from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
ar: <strong>سلّة المهملات</strong> سوف ينقل الرد من قائمة الردود إلى سلة المهملات، من هناك يمكنك حذف الرد بشكل دائم.

en: <strong>Spam</strong> removes your reply from this list and places it in the spam queue, from which you can permanently delete it.
ar: <strong>مزعج</strong> سوف ينقل الرد من قائمة الردود إلى قائمة الانتظار الخاصة بالردود المزعجة، من هناك يمكنك حذف الرد بشكل دائم.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected replies at once. To remove a reply from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
ar: يمكنك أيضاً تحرير أكثر من رد في نفس الوقت. اختر الردود التي تريد تحريرها بوضع إشارة في مربع الاختيار، اختر تحرير من قائمة الأوامر المتعددة ثم أنقر على زر "تطبيق". حينها، يمكنك تغيير المعلومات الأساسية (الحالة ...الخ) لكل الردود التي اخترتها دفعة واحدة. لإزالة رد من مجموعة الردود التي اخترتها أنقر على إشارة x بجانب عنوان الرد في قائمة "تحرير متعدّد".

en: Title and Reply Editor
ar: العنوان و محرّر الرد

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your reply. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
ar: <strong>العنوان</strong> - أدخل عنوانا لردك. بعد ذلك، سيظهر لك الرابط الدائم أدناه، الذي يمكنك تحريره.

en: Select the attributes that your reply should have:
ar: حدد الخصائص التي يجب أن تكون في ردك:

en: Allow users to mark topics as favorites
ar: السماح للأعضاء بإضافة موضوعات للمفضّلة

en: How many topics and replies to show per page
ar: عدد الموضوعات والردود المعروضة في كل صفحة

en: How many topics and replies to show per RSS page
ar: عدد الموضوعات والردود المعروضة في كل صفحة خلاصات (RSS)

en: The title field and the big reply editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ar: حقل العنوان و مساحة تحرير الرد مثبثة في أماكنها، ولكن يمكنك تغيير موضع كافة الصناديق الأخرى باستخدام السحب والإفلات، ويمكن تقليصها أو تمديدها من خلال النقر على شريط عنوان كل صندوق. استخدم تبويب خيارات الشاشة لإظهار مزيد من الصناديق (المقتطف، إرسال التعقيبات، الحقول المخصصة، مناقشة، الاسم اللطيف، الكاتب) أو لإختيار عدد الأعمدة لهذه الشاشة.

en: Forum settings for BuddyPress
ar: إعدادات المنتدى لـ BuddyPress

en: Allow BuddyPress Groups to have their own forums
ar: السماح للمجموعات في BuddyPress بإنشاء منتدياتهم الخاصة

en: Forum settings for Akismet
ar: إعدادات أكيسميت في المنتدى

en: Allow Akismet to actively prevent forum spam.
ar: السماح لأكيسميت بمنع المحتوى المزعج (سبام).

en: The previous forum software
ar: هو برنامج المنتدى السابق

en: Start
ar: ابدأ

en: Favorites are a way for users to save and later return to topics they favor. This is enabled by default.
ar: "المفضّلة" - هي وسيلة تمنح الأعضاء إمكانية حفظ المضوعات والرجوع إليها لاحقًا. هذا الخيار متاح افتراضيًا.

en: Subscriptions allow users to subscribe for notifications to topics that interest them. This is enabled by default.
ar: "الاشتراكات" - تسمح للأعضاء بالاشتراك في الموضوعات التي تهمّهم لتلقي إشعارات حول الردود الجديدة. هذا الخيار متاح افتراضيًا.

en: "Anonymous Posting" allows guest users who do not have accounts on your site to both create topics as well as replies.
ar: "مشاركات مجهولة" - تسمح لضيوف الموقع الذين ليس لديهم عضوية في موقعك بإنشاء موضوعات وردود.

en: The Fancy Editor brings the luxury of the Visual editor and HTML editor from the traditional WordPress dashboard into your theme.
ar: "محرّر ووردبريس" - إمكانية استخدام محرر ووردبريس في المنتديات.

en: Auto-embed will embed the media content from a URL directly into the replies. For example: links to Flickr and YouTube.
ar: "إدراج الروابط تلقائياً" - إمكانية استخدام خاصيّة إدراج الروابط ليتم عرضها على شكل وسائط. على سبيل المثال: روابط من يوتيوب وفليكر.

en: This is comparable to the WordPress "Reading Settings" page, where you can set the number of posts that should show on blog pages and in feeds.
ar: هذه الخيارات مماثلة لخيارات "إعدادات القراءة" في ووردبريس، حيث يمكنك تحديد عدد المشاركات التي تريدها أن تظهر في الصفحة أو في الخلاصة.

en: Slugs
ar: الأسماء اللطيفة

en: "Single Slugs" are used as a prefix when viewing an individual forum, topic, reply, user, or view.
ar: "الأسماء اللطيفة الأخرى" - تُستخدم كبادئة عند عرض منتدى، موضوع، رد، عضو أو مشاهدة.

en: In the event of a slug collision with WordPress or BuddyPress, a warning will appear next to the problem slug(s).
ar: في حال حصول تعارض في الأسماء اللطيفة بين ووردبريس و BuddyPress، سيظهر تحذير بجوار الأسماء اللطيفة التي تسبّب مشكلة.

en: Allow topic and reply revision logging
ar: السماح بعرض سجّل تحرير الموضوعات/الردود

en: Users &amp; Moderation
ar: الأعضاء و الإدارة

en: %s page
ar: %s صفحة

en: Pages
ar: صفحات

en: Empty Spam
ar: حذف كافة المشاركات المزعجة

en: Menus
ar: القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Forums base
ar: قاعدة المنتديات

en: Topics base
ar: قاعدة الموضوعات

en: (Mismatch)
ar: (عدم تطابق)

en: No topic
ar: لا يوجد موضوع

en: Category base
ar: الإسم اللطيف للتصنيف

en: Tag base
ar: قاعدة الوسم

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Name
ar: الاسم

en: Website:
ar: الموقع:

en: Website
ar: الموقع

en: Move this item to the Trash
ar: نقل هذا العنصر إلى سلة المهملات

en: Posts
ar: المشاركات

en: Author
ar: الكاتب

en: Topics with no replies
ar: موضوعات بدون ردود

[ctx: post]
en: Hidden
ar: مخفي

[ctx: post]
en: Orphan
ar: يتيم

[ctx: post]
en: Spam
ar: مزعج

[ctx: post]
en: Closed
ar: مغلق

en: Topic:
ar: الموضوع:

en: Forums
ar: المنتديات

en: Forum | Forums
ar[0]: المنتدى

en: Topics
ar: الموضوعات

en: Forum:
ar: المنتدى:

en: Replies
ar: الردود

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Spam
ar: مزعج

en: Delete this item permanently
ar: حذف هذا العنصر نهائياً

en: Creator
ar: منشئ

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore this item from the Trash
ar: استعادة هذا العنصر من سلة المهملات

en: Name:
ar: الاسم:

en: No Topics
ar: لا توجد موضوعات

en: Discussion
ar: مناقشة

en: User | Users
ar[0]: عضو
ar[1]: عضو
ar[2]: عضوان
ar[3]: أعضاء
ar[4]: عضو
ar[5]: عضو

en: Hidden Reply | Hidden Replies
ar[0]: رد مخفي
ar[1]: رد واحد مخفي
ar[2]: ردان مخفيان
ar[3]: ردود مخفية
ar[4]: رد مخفي
ar[5]: رد مخفي

en: Empty Topic Tag | Empty Topic Tags
ar[0]: وسم بدون موضوعات
ar[1]: وسوم بدون موضوعات
ar[2]: وسوم بدون موضوعات
ar[3]: وسوم بدون موضوعات
ar[4]: وسوم بدون موضوعات
ar[5]: وسوم بدون موضوعات

en: Type:
ar: النوع:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Visibility:
ar: الظهور:

en: Order:
ar: الترتيب:

en: Forum Order
ar: ترتيب المنتدى:

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Main Settings
ar: الإعدادات الرئيسية

en: Per Page
ar: لكل صفحة

en: Forum Prefix
ar: بادئة المنتدى

en: Forum slug
ar: الاسم اللطيف للمنتدى

en: Topic slug
ar: الاسم اللطيف للموضوع

en: Topic tag slug
ar: الاسم اللطيف للوسم

en: Reply slug
ar: الاسم اللطيف للرد

en: User base
ar: قاعدة العضو

en: View base
ar: قاعدة الرؤية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Go Back
ar: رجوع للخلف

en: Allow guest users without accounts to create topics and replies
ar: السماح للزوار غير المسجلين بإنشاء موضوعات وردود

en: per page
ar: لكل صفحة

en: You can choose to lock a post after a certain number of minutes. "Locking post editing" will prevent the author from editing some amount of time after saving a post.
ar: "عدم السماح بالتحرير بعد" - يمكنك عدم السماح بتحرير مشاركة بعد مرور وقت معيّن على إرسالها.

en: "Throttle time" is the amount of time required between posts from a single author. The higher the throttle time, the longer a user will need to wait between posting to the forum.
ar: "فترة التأخير بين مشاركة وأخرى" - يمكنك التحكّم بمقدار الوقت المطلوب الذي يجب على العضو أن ينتظره بين إرسال مشاركة وأخرى.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
ar: يجب النقر على زر حفظ التغييرات في الجزء السفلي من الشاشة حتى تصبح الخيارات الجديدة سارية المفعول.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many forums to list per screen using the Screen Options tab.
ar: يمكنك عرض/إخفاء الأعمدة حسب حاجتك والتحكم بعدد المنتديات التي يتم عرضها في الصفحة من خلال زر خيارات الشاشة.

en: You can filter the list of forums by forum status using the text links in the upper left to show All, Published, or Trashed forums. The default view is to show all forums.
ar: يمكنك تصفية قائمة المنتديات حسب حالة المنتدى وذلك بواسطة النقر على الروابط النصية الموجودة في الجزء العلوي الأيمن لعرض الكل، المنشورات أو المنتديات الموجودة في سلّة المهملات. افتراضيًا يتم عرض كل المنتديات.

en: You can refine the list to show only forums from a specific month by using the dropdown menus above the forums list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the forum creator in the forums list.
ar: يمكنك تصفية قائمة المنتديات لعرض منتديات من شهر محدّد فقط، باستخدام القوائم المنسدلة أعلى قائمة المنتديات. أنقر على زر (تصفية) بعد اختيارك. يمكنك أيضاً تصفية المنتديات بالنقر على اسم المنشئ في قائمة المنتديات.

en: Hovering over a row in the forums list will display action links that allow you to manage your forum. You can perform the following actions:
ar: بتمرير مؤشر الفأرة فوق أي صف في قائمة المنتديات سوف يتم عرض المزيد من الروابط لتسمح لك بالتحكم في منتداك. يمكنك القيام بما يلي:

en: Forum Attributes
ar: خصائص المنتدى

en: Created
ar: تمّ الإنشاء في

en: Custom field updated.
ar: تمّ تحديث الحقل المخصّص.

en: Custom field deleted.
ar: تمّ حذف الحقل المخصّص.

en: Forum updated.
ar: تم تحديث المنتدى.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Forum restored to revision from %s
ar: تم إستعادة المنتدى الى مراجعة بتاريخ %s

en: Forum saved.
ar: تمّ حفظ المنتدى.

en: You can view replies in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
ar: يمكنك عرض الردود من خلال عرض بسيط للعنوان أو على شكل مقتطف. اختر طريقة العرض التي تفضل بالنقر على الأيقونات الموجودة في الجزء العلوي الأيسر من القائمة.

en: Hovering over a row in the replies list will display action links that allow you to manage your reply. You can perform the following actions:
ar: بتمرير مؤشر الفأرة فوق أي صف في قائمة الردود سوف يتم عرض المزيد من الروابط لتسمح لك بالتحكم في ردك. يمكنك القيام بما يلي:

en: Reply Attributes
ar: خصائص الرد

en: Author Information
ar: معلومات الكاتب

en: There was a problem marking the reply "%1$s" as spam.
ar: كانت هناك مشكلة في تحديد الرد "%1$s" كمزعج.

en: Reply "%1$s" successfully marked as spam.
ar: تمّ بنجاح تحديد الرد "%1$s" كمزعج.

en: There was a problem unmarking the reply "%1$s" as spam.
ar: كانت هناك مشكلة في تحديد الرد "%1$s" كغير مزعج.

en: Reply "%1$s" successfully unmarked as spam.
ar: تمّ بنجاح تحديد الرد "%1$s" كغير مزعج.

en: Title
ar: العنوان

en: View
ar: عرض

en: View &#8220;%s&#8221;
ar: عرض &#8220;%s&#8221;

en: Mark the reply as not spam
ar: تحديد هذا الرد كرد غير مزعج

en: Mark this reply as spam
ar: تحديد هذا الرد كرد مزعج

en: Delete Permanently
ar: حذف بشكل دائم

en: In all forums
ar: في جميع المنتديات

en: Reply updated.
ar: تمّ تحديث الرد.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Reply restored to revision from %s
ar: تم إستعادة الرد الى مراجعة بتاريخ %s

en: Reply saved.
ar: تمّ حفظ الرد.

en: Recalculate last activity in each topic and forum
ar: إعادة ضبط النشاط الأخير في كل موضوع و منتدى

en: Reply | Replies
ar[0]: ردّ
ar[1]: ردّ واحد
ar[2]: ردّين
ar[3]: ردود
ar[4]: ردّ
ar[5]: ردّ

en: bbPress fully supports automatic translation updates.
ar: إضافة bbPress تدعم بشكل كلي تحديث الترجمات الجديدة تلقائيًا.

en: "Archive Slugs" are used as the "root" for your forums and topics. If you combine these values with existing page slugs, bbPress will attempt to output the most correct title and content.
ar: "الاسم اللطيف للأرشيف" -  يُستخدم لتحديد قاعدة المنتديات والموضوعات. في حال جمعت بين هذه القيم وبين صفحات أخرى تحمل نفس الاسم اللطيف، سيحاول bbPress أن يعطي النتيجة الأفضل من حيث العنوان والمحتوى.

en: bbPress Topics
ar: موضوعات bbPress

en: Welcome to bbPress %s
ar: مرحبًا في bbPress %s

en: Welcome to bbPress
ar: مرحباً بك في bbPress

en: bbPress is created by a worldwide swarm of busy, busy bees.
ar: تم إنشاء bbPress بواسطة سرب مشغول من النحل من جميع أنحاء العالم :)

en: bbPress Replies
ar: ردود bbPress

en: You are using <span class="b">bbPress %s</span>.
ar: أنت تستخدم <span class="b">bbPress %s</span>.

en: bbPress Forums
ar: منتديات bbPress

en: Subscribe to Forums
ar: الاشتراك بالمنتديات

en: Manage Subscriptions
ar: إدارة الاشتراكات

en: Your users can manage all of their subscriptions in one convenient location.
ar: يمكن للأعضاء إدارة جميع اشتراكاتهم من مكان واحد مناسب.

en: Forum User Settings
ar: إعدادات عضو المنتدى

en: Hidden Topic | Hidden Topics
ar[0]: موضوع مخفي
ar[1]: موضوع واحد مخفي
ar[2]: موضوعان مخفيان
ar[3]: موضوعات مخفية
ar[4]: موضوع مخفي
ar[5]: موضوع مخفي

en: Now your users can subscribe to new topics in specific forums.
ar: الآن يمكن للأعضاء الاشتراك في موضوعات جديدة في منتديات معينة.

en: Forum Root Slug
ar: بادئة جذر المنتدى

en: Forum User Slugs
ar: بادئة الأسماء اللطيفة لمستخدم المنتدى

en: Better handling of styles and scripts in the template stack.
ar: تحكُّم أفضل مع الأنماط والسكربتات في حزمة النموذج.

en: Polyglot support
ar: الدعم الفني Polyglot

en: Database User
ar: اسم المستخدم لقاعدة البيانات

[ctx: admin color scheme]
en: Mint
ar: نعناع

en: Roles and capabilities have been swept through, cleaned up, and simplified.
ar: تمّ جرف الأدوار والرتب، وتنظيفها، وتبسيطها.

[ctx: admin color scheme]
en: Evergreen
ar: دائم الخضرة

en: will serve all bbPress templates
ar: سوف تخدم جميع نماذج وقوالب bbPress

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
ar: j F، Y @ G:i

en: IP Address
ar: عنوان الآي بي (IP)

en: <a href="https://codex.bbpress.org" target="_blank">bbPress Documentation</a>
ar: <a href="https://codex.bbpress.org" target="_blank">وثائق ومستندات bbPress</a>

en: You can filter the list of replies by reply status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, Pending, Trashed, or Spam replies. The default view is to show all replies.
ar: يمكنك تصفية قائمة الردود حسب حالة الردّ وذلك بواسطة النقر على الروابط النصية الموجودة في الجزء العلوي الأيمن لعرض الكل، المنشورات، أو المسودّات، أو بالإنتظار، أو الردود الموجودة في سلّة المهملات أو الغير مرغوب بها. افتراضيًا يتم عرض كل الردود.

en: You can also edit, spam, or move multiple replies to the trash at once. Select the replies you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
ar: يمكنك أيضاً تحرير أو نقل ردود متعددة إلى سلة المهملات في آن واحد. بداية حدّد الردود، ثمّ حدّد الإجراء الذي تريد تنفيذه من قائمة تنفيذ الأمر ثمّ أنقر على زر تطبيق.

en: Warning! Problem updating %1$s. Your server may not be able to connect to sites running on it. Error message: %2$s
ar: تحذير! حدثت مشكلة أثناء تحديث %1$s. الخادم قد لا يستطيع الاتصال بالمواقع التي تعمل عليه.
    رسالة الخطأ: %2$s

en: About
ar: حول

en: bbPress keeps track of relationships between forums, topics, replies, topic-tags, favorites, subscriptions, and users. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import or migration. Use the tools below to manually recalculate these relationships.
ar: bbPress يتتبّع الارتباطات بين المنتديات، الموضوعات، الردود، وسوم المواضيع، المفضلة، الاشتراكات، والأعضاء. أحياناً تصبح هذه الارتباطات غير متزامنة، في معظم الأحيان يحصل ذلك بعد تنفيذ عملية استيراد أو تصدير. استخدم الأدوات أدناه لإعادة ضبط هذه الارتباطات.

en: No forum parents to import
ar: لا توجد منتديات رئيسية لاستيرادها

en: The reply was not found.
ar: لم يتم إيجاد الرد.

en: You do not have permission to do that.
ar: ليس لديك صلاحية للقيام بذلك.

en: Not Spam
ar: غير مزعج

en: Deleting previously converted data (%1$s through %2$s)
ar: حذف البيانات المحولة سابقًا (%1$s عبر %2$s)

en: Custom slugs for single forums, topics, replies, tags, views, edit, and search.
ar: روابط قصيرة (slugs) مخصصة للمنتديات، المواضيع، الردود، الوسوم، المشاهدات، التحرير، والبحث.

en: No forum
ar: لا منتدى

en: The "Slugs" section allows you to control the permalink structure for your forums.
ar: الأسماء اللطيفة تسمح لك بالسيطرة على بنية الروابط الدائمة لمنتداك.

en: Use default %s if unsure
ar: استخدم الافتراضي %s إذا لم تكن متأكداً

en: Upgrade BuddyPress Group Forum relationships
ar: ترقية علاقات منتديات المجموعات في BuddyPress

en: The "Per Page" section allows you to control the number of topics and replies appear on each page.
ar: إعدادات قسم "لكل صفحة" تسمح لك بالسيطرة على عدد المواضيع والردود التي تظهر في الصفحة الواحدة.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your reply without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a reply thumbnail on the home page, a custom header, etc.
ar: <strong>الصورة البارزة</strong>يمنحك هذا الخيار إمكانية إضافة صورة مميزة لردّك دون الحاجة لإدراجها في المحتوى. هذا الخيار مفيد فقط في حال استخدامك لقالب يدعم عرض مصغرات الردود في الصفحة الرئيسية، أو في الترويسة المخصّصة وغير ذلك.

en: <strong>Topic</strong> determines the parent topic that the reply belongs to.
ar: <strong>الموضوع</strong> يحدد الموضوع الأساسي الذي ينتمي إليه الرد.

en: <strong>Reply To</strong> determines the threading of the reply.
ar: <strong>الردّ على</strong> يحدد سلسلة تشعب الردّ.

en: How your forum content is displayed within your existing theme.
ar: كيفية عرض محتوى المنتدى الخاص بك داخل قالبك الحالي.

en: In the Database Settings you have a number of options:
ar: في إعدادات قاعدة البيانات، لديك عدد من الخيارات:

en: Recalculate sticky relationship of each topic
ar: إعادة حساب علاقات التثبيت لكل موضوع

en: Some of these tools create substantial database overhead. Use caution when running more than 1 upgrade at a time.
ar: بعض من هذه الأدوات تسبّب ضغط كبير على قاعدة البيانات. تجنّب تشغيل أكثر من عملية إصلاح واحدة بنفس الوقت.

en: Please see the additional help tabs for more information on each individual section.
ar: يرجى الإطلاع على علامات تبويب المساعدة الإضافية لمزيد من المعلومات حول كل قسم.

en: Topic Tag | Topic Tags
ar[0]: وسم الموضوع
ar[1]: وسم الموضوع
ar[2]: وسوم الموضوع
ar[3]: وسوم الموضوع
ar[4]: وسوم الموضوع
ar[5]: وسوم الموضوع

en: Topic | Topics
ar[0]: الموضوع
ar[1]: الموضوع
ar[2]: المواضيع
ar[3]: المواضيع
ar[4]: المواضيع
ar[5]: المواضيع

en: Parent:
ar: الأساسي:

en: Forum Parent
ar: المنتدى الأساسي

en: <strong>Forum</strong> dropdown determines the parent forum that the reply belongs to. Select the forum, or leave the default (Use Forum of Topic) to post the reply in forum of the topic.
ar: <strong>المنتدى</strong> قائمة منسدلة لتحديد المنتدى الأساسي الذي ينتمي إليه الرد. حدد المنتدى، أو إتركه على القيمة الإفتراضية (المنتدى الذي ينتمي إليه الموضوع).

en: &mdash; No parent &mdash;
ar: &mdash; بدون أساسي (أب) &mdash;

en: Cheatin&#8217; huh?
ar: تتحايل، هاه؟
